Ambasadori i Austrisë mesazh politikës: Është koha të dialogojnë

schedule12:00 - 15 Maj, 2019

schedule 12:00 - 15 Maj, 2019

Ambasadori austriak, Johan Sattler i  bën thirrje mazhorancës dhe opozitës të ulen e të dialogojnë pasi sipas tij ka ardhur koha t’i japin dorën njëra tjetrës. Deklaratat ambasadori Sattler i bëri nga qyteti i Patosit.

Nuk ka rëndësi nëse ndodhen në zyrë apo në terren, mesazhi që i drejtojnë mazhorancës dhe opozitës është i njëjti.

“Qytetarët kanë gjithmonë të drejtë për të protestuar, dhuna është diçka që ne e dënojmë absolutisht. Ka ardhur koha që partitë ti zgjasin dorën njëra tjetrës, pas pesë protestave tani është koha për dialog politik. Këtë presin edhe shqiptarët, që të funksionojë dialogu”.

Deklarata e peshkopëve katolikë për paqe e dialog bërë disa ditë më parë nxit ambasadorin e Austrisë ti drejtohet politikanëve që ta shohin me detaje. Është koha që ti jepet fund retorikës së dhunës tha kreu i diplomacisë austriake në vendin tonë nga Patosi ku ndodhej për një aktivitet.

“Retorika duhet të ndryshojë. Ashtu si edhe përfaqësuesit ndërkombëtar janë këtu për të ndihmuar, por përgjegjësia është mbi aktorët politikë në vend”. /ABC News Albania 24/7