Ambasadori francez dëbohet nga Mali

schedule00:43 - 1 Shkurt, 2022

schedule 00:43 - 1 Shkurt, 2022

Udhëheqësit ushtarakë të Malit po dëbojnë ambasadorin francez për ato që ata i quajtën komente “të egra” të bëra nga ministri i jashtëm francez për qeverinë kalimtare. Franca tha se po tërhiqte Joel Meyer, të cilit i’u dhanë 72 orë për t’u larguar. Ministri i Jashtëm Jean-Yves Le Drian tha javën e kaluar se junta e Malit ishte “jolegjitime” dhe “jashtë kontrollit”.

Fuqitë perëndimore janë gjithashtu të shqetësuara për përfshirjen në rritje të Rusisë në ish-koloninë franceze. Moska thuhet se ka dërguar këshilltarë ushtarakë në javët e fundit për të forcuar forcat lokale të sigurisë në luftën e tyre me kryengritësit xhihadistë. Raporte të pakonfirmuara thonë se qindra mercenarë rusë po veprojnë gjithashtu në vend.

Franca, e cila ndërhyri në vitin 2013 për të mbështetur qeverinë kundër xhihadistëve, planifikon të reduktojë vendosjen e trupave të saj. Në një intervistë tjetër, Le Drian akuzoi mercenarët rusë se “ndihmuan veten për burimet e vendit në këmbim të mbrojtjes së juntës”. Marrëdhëniet midis Francës dhe Malit, një vend pa dalje në det në Afrikën Perëndimore, i cili është një nga vendet më të varfra në botë, janë përkeqësuar që kur ushtria mori pushtetin në gusht 2020.

Tensionet u rritën më tej këtë muaj kur junta anuloi një marrëveshje për të organizuar zgjedhjet në shkurt dhe u zotua të mbajë pushtetin deri në vitin 2025 raporton “BBC”. Ministrja franceze e Mbrojtjes Florence Parly akuzoi sundimtarët e Malit për shtimin e “provokimeve” kundër vendit të saj. Meyer “u thirr dhe u njoftua për një vendim nga qeveria që e ftonte atë të largohej nga territori kombëtar brenda 72 orëve pas komenteve armiqësore dhe skandaloze nga ministri i jashtëm francez së fundmi”, tha qeveria e Malit në një deklaratë të lexuar në televizionin kombëtar.

Ministria e Jashtme franceze konfirmoi se po tërhiqte ambasadorin menjëherë pas. Franca ndërhyri në vitin 2013 pasi militantët islamikë pushtuan disa pjesë të veriut. Me ndihmën e Francës, ushtria e Malit rimori territorin, por militantët po zhvillojnë një kryengritje gjithnjë e më të përgjakshme në të gjithë rajonin e Sahelit. Franca gjithashtu ka trupa në Niger dhe Burkina Faso, të cilat gjithashtu po luftojnë kryengritjet xhihadiste.  / abcnews.al