99 vjet nga Kongresi i Lushnjës, Ruçi e Braçe në ceremoni

schedule15:24 - 21 Janar, 2019

schedule 15:24 - 21 Janar, 2019

Në Lushnjë u përkujtua 99- vjetori i Kongresit historik, i cili vuri themelet e shtetit shqiptar.  Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi, zv/kryeministri Erjon Braçe, deputetë dhe familjarë të pinjollëve të Kongresit morën pjesë në festimet e kësaj dite. Ata kanë vizituar shtëpinë muze ku u mblodh Kongresi i Lushnjës dhe më pas u zhvillua një koncert artistik. Që nga sot, Kuvendi i Shqipërisë do të nisë përgatitjet për celebrimin e kësaj ngjarjeje historike, tha Ruçi. Prej një jave bashkia e qytetit ka organizuar aktivitete kulturore dhe artistike për nder të 99- vjetorit të kongresit. /abcnews.al