Ruçi

62220e47-689e-43f0-aace-0d0a17eccc34-675x450-1.jpg
eri Ida13:02 | 25/02/2020

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, këtë të martë ëhstë takuar me ambasadorin e Kroacisë, Zlatko Kramarić. Gjatë takimit, Ruçi vlerësoi bashkëpunimin e shkëlqyer politik, si edhe partneritetin strategjik midis të dy vendeve.

“Kroacia dhe Shqipëria janë partnerë strategjikë dhe nuk kanë asnjë çështje që na ndan, të gjitha na bashkojnë. Bashkëpunimi i shkëlqyer politik duhet të shoqërohet edhe nga rritja e bashkëpunimit ekonomik, tregëtar si edhe prezenca më e madhe e investimeve kroate në Shqipëri. Ne jemi mirënjohës për mbështetjen e vazhdueshme dhe të fuqishme për integrimin europian të Shqipërisë dhe kemi bërë gjithshka për të merituar çeljen e negociatave gjatë presidencës kroate të BE-së.

Ju jemi gjithashtu mirënjohës për mbështetjen e integrimit të Kosovës si edhe kontributin e spikatur për ruajtjen dhe promovimin e paqes, sigurisë dhe stabilitetit në rajon. Diaspora shqiptare në Kroaci është një urë e fuqishme për mbështetjen e bashkëpunimit dypalësh”, nënvizoi Ruçi.

Ambasadori Zlatko Kramarić vlerësoi vizionin e Shqipërisë për bashkëpunimin me Kroacinë, partneritetin strategjik politik, zgjerimin e bashkëpunimit ekonomik dhe të rritjes së investimeve, si edhe garantoi se përpjekjet e Presidencës Kroate të BE-së do të jenë maksimale për mbështetjn e Ballkanit Perëndimor dhe çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Ruci-Venecia-1.jpeg
eri Ida14:36 | 13/02/2020

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi,  është takuar këtë të enjte me përfaqësuesit e Komisionit të Venecias, i cili ndodhet në Shqipëri për të diskutuar mbi kërkesën e Kuvendit mbi ligjshmërinë e veprimeve dhe procedurës të ndjekur nga Presidenti i Republikës në kuadër të emërimit të gjyqtarëve kushtetues.

Në këtë takim kryetari i Kuvendit ka falenderuar anëtarët e delegacionit mbi vullnetin dhe gadishmërinë e Komisionit të Venecias për të bashkëpunuar me Kuvendin e Shqipërisë dhe institucionet shqiptare dhe dhënë opinione mbi zhvillimet politike, kushtetuese dhe ligjore në vend.

“Kërkesat tona kanë qenë disi të shumta e të shpeshta, por Komisioni i Venecias iu është përgjigjur atyre me shpejtësi e cilësi të lartë dhe këto opinione janë konsideruar dhe inkorporuar në legjislacionin shqiptar”, ka thënë Ruçi.

Gjithashtu kryeparlamentari u është përgjigjur pyetjeve të tyre lidhur me ngritjen dhe bërjen funksionale të organeve të reja të qeverisjes së sistemit të drejtësisë, Gjykatës Kushtetuese, Gjykatës së Lartë dhe organeve të tjera si edhe pyetjeve konkrete mbi procedurat e ndjekura nga Presidenti i Republikës dhe Kuvendi gjatë procesit të emërimit të gjyqtarëve kushtetues./abcnews.al

Screenshot_3-11.png
ger ta20:14 | 12/02/2020

Seanca e Kuvendit  është shoqëruar me debate mes kryetarit Gramoz Ruçi dhe deputetit të LSI-së, Ralf Gjoni.

Ruçi ka përjashtuar nga seanca deputetin e opozitës së re.  Teksa ky i fundit po fliste sipas tij për dështimin e Reformës në Drejtësi dhe kapjen e shtetit nga mazhoranca, kryeparlamentari ndërpreu fjalën. Sipas Ruçit, Gjoni ishte jashtë rendit të ditës dhe i kërkoi të lironte foltoren.

Mirëpo, deputeti nuk i është bindur urdhërit të Rucit dhe pas disa paralajmërimeve kryeparlamentari e ka përjashtuar nga seanca plenare.

“Të të vijë turp, komunist. E ke kthyer Kuvendin në pronë private”, është dëgjuar Ralf Gjoni t’i drejtohet kryetarit të Kuvendit, pasi ky i fundit e përjashtoi për 10 ditë nga parlamenti.


Debati:

Gramoz Ruçi: Zoti Gjoni të lutem, ke kohë që nuk po flet për ligjin, do të ndërpres fjalën

Ralf Gjoni: Zoti kryetar, unë jam brenda temës, nuk keni të drejtë të më ndërprisni fjalën. Po flas për ligjin.

Gramoz Ruçi: S’po flet për ligjin. Po flet për ligjet e institucioneve, por jo për ligjin në fjalë. Tagrin e kam unë. Ju ndërpres fjalën.

Ralf Gjoni: Ti nuk e ke tagrin për ta vlerësuar

Gramoz Ruçi: Uluni!

Gjoni: Harrojeni, s’ma ndërprisni dot fjalën.

Gramoz Ruçi: Ulu poshtë. Ulu. Ulu të mos marr masë se e ke zaptuar foltoren, edhe njëherë po të tërheq vërejtjen.

Gjoni: E ke pronën tate ti këtë?

Gramoz Ruçi: Ulu. Po të tërheq vërejtjen dhe njëherë. Po të paralajmëroj se do të përjashtoj nga seanca. Nëse do të vazhdosh të mbash foltoren do të përjashtoj për 10 ditë.

Ralf Gjoni: Unë pres që të mbajë fjalën. Zoti Kryetar nuk kam mbaruar fjalën, kjo nuk është pronë private e jotja.

Gramoz Ruçi: Do të përjashtoj nga seanca!

Gjoni: S’më përjashtoni dot!

Gramoz Ruçi: Rregullorja jo unë. Se kur zapton dy minuta foltoren, përjashtohesh nga seanca.

Ralf Gjoni: Nuk është normale kjo. Kjo është turp e faqe e zezë! Turp!

Gramoz Ruçi: Ulu mos të përjashtojë nga seance

Gramoz Ruçi: Kur dy minuta zapton foltoren, përjashtohesh nga seanca

Gjoni: Kjo është e padrejtë. Regjia hapni mikrofonin.

Gramoz Ruçi: Sipas nenit 65 pika b, nëse deputeti vazhdon të mbajë të zaptuar foltoren pas vërejtjes, deputeti Gjoni përjashtohesh nga seanca

Ralf Gjoni: Komunist, shikoni simbolin e komunizmit! Nuk ke turp!

Gramoz Ruçi: Zoti Gjoni jeni i përjashtuar nga seanca, nëse nuk zbaton urdhrin, do t’i kërkoj sekretariatit përkatës të përjashtohesh 10 ditë nga séance. Dil nga seanca! Dil përjashta

Gjoni: Ju nuk meritoni…Zoti Ruçi më shihni në sy…Ju jeni tradhtar.

Gramoz Ruçi: Dilni nga seanca

Ndërhyn nga vendi Kujtim Gjuzi: O kryetar…

Gramoz Ruçi: Gjuzi mos fol se do të përjashtohesh edhe ti, të është hequr e drejta e fjalës, të mësohesh me rregull.

Gjuzi: Punë e madhe…

Ruçi-Gjuzit: Nëse flet dhe ti do përjashtohesh. Duhet të mësohemi me rregull.

Ndërhyn Gjoni: Kujt do ti mësosh rregullin ti mo? Komunist

Gramoz Ruçi: Dil përjashta!

Gjoni: Pse të dal përjashta? S’ke turp s’ke, komunist. S’më intimidon fare.

Gramoz Ruçi: I kërkohet sekretariatit për procedura, votimet dhe etikën, marrjen e masës disiplinore, përjashtim të deputetit me 10 ditë nga seanca

Gjoni: Të kesh turp.

/abcnews.al

 

BU.jpg
R D23:15 | 30/12/2019

Qeveria miratoi pr/ligjin për aministinë, i cili pritet të miratohet nga parlamenti. Në këtë mënyrë disa të burgosur pritet të lënë qelinë në Janar, kryesisht gratë, dhe burrat që janë dënuar më pak se dy vite burgim.

Por drafti për amnistinë ka ngjallur indinjatë tek të burgosurit e tjerë që nuk janë përfshirë në kategoritë përfituese. Kësisoj në zyrën e Gramoz Ruçit ka mbërritur një letër e firmosur nga 300 të burgosur në burgun e Fierit. Ata luten për një amnisti të përgjithshme, pasi ndjehen të diskriminuar.

“Ndjehemi të diskriminuar nga ky draft i Ministrisë së Drejtësisë për arsye se edhe ne kemi familje, fëmijë të mitur, vëllezër e motra që na presin me padurim të jemi pranë tyre, nënat tona që nuk i thahen lotët derisa të na shohin pranë shtëpisë, pranë sofrës. Të gjithë bëjmë gabime, jemi njerëz dhe meritojmë një shans, pa dallim, femra dhe meshkuj”, shkruhet ndër të tjera në letrën e tyre, ku përmendin si një arsye më shumë edhe termetin e 26 nëntorit.

LETRA

I nderuar zoti Gramoz Ruçi!

Kemi dëgjuar me vëmendje znj.ministre Etilda Gjonaj për draftin e amnistisë. Ndjehemi të diskriminuar nga ky draft i përpiluar për arsye se edhe ne kemi familje, fëmijë të mitur, vëllezër e motra që na presin me padurim të jemi pranë tyre, nënat tona që nuk i thahen lotët derisa të na shohin pranë shtëpisë, pranë sofrës. Të gjithë bëjmë gabime, jemi njerëz dhe meritojmë një shans, pa dallim, femra dhe meshkuj. Katastrofa natyrore na tronditi të gjithëve, jashtë njerëzit e lirë kishin mundësi të dilnin jashtë shtëpive të tyre, por ne, të dënuarit, vetëm Zotit i luteshim, mëshirë te ai kërkuam sepse ishim brenda katër mureve në pamundësi për të dalë, të panikosur dhe me mendje te shtëpia, tek fëmijët e familjet tona…

Ju lutemi gëzojini familjet tona, nënat tona, me një amnisti të përgjithshme, pa dallime.

Ju lutemi merreni në konsideratë kërkesën tonë,

Me shpresë e me respekt të dënuarit e I.E.V.P Fier.

/abcnews.al

43f33d27-cef3-434b-bc24-9393e1fe82db-600x450.jpg
R D11:06 | 22/12/2019

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, priti sizmologun grek, Spiros Pavlidis. Kryetari Ruçi e falenderoi profesorin Pavlidis mbi kontributin e tij në studimin e hartës dhe dukurive sizmike të Shqipërisë si edhe për mesazhet e qarta për shkencëtarët, politikanët dhe qytetarët shqiptarë pas tërmetit të 26 nëntorit, thuhet në njoftimin e zyrës së shtypit.

“Tërmeti i 26 nëntorit më ka shtyrë mua personalisht, por edhe si Kryetar i Kuvendit, të reflektoj mbi nevojën e rishikimit të legjislacionit e procedurave, jo vetëm në fushën e ndërtimeve, por në të gjitha marrëdhëniet e veprimet tona mbi natyrën dhe burimet e saj. Unë kam vlerësim të lartë për punën tuaj si edhe të gjithë ekspertëve grekë dhe bashkëpunimin tuaj rezultativ me Parlamentin dhe Qeverinë, për të hartuar legjislacionin, procedurat dhe rregulloret antisizmike.

Prandaj, e konsideroj të nevojshme rishikimin e kujdesshëm të legjislacionit mbi tokën, mjedisin, ndërtimet, ujërat, parandalimin e fatkeqësive natyrore e çështje të tjera që lidhen me natyrën, burimet, pasuritë, por edhe dukuritë e saj. Asnjë paragraf i legjislacionit tonë nuk duhet të devijojë nga mirëkuptimi me natyrën dhe ligjësitë e saj. Kuadri ynë ligjor duhet të respektojë në mënyrë rigoroze ligjësitë e saj dhe rezultatet e shkencave natyrore, gjeologjike, fizike etj. Për këtë do të mirëprisnim edhe kontributin tuaj si edhe të universiteteve dhe ekspertëve të shquar grekë dhe nga vende të tjera”, vuri në dukje Gramoz Ruçi.

Profesori Pavlidis e falenderoi Kryetarin Ruçi për ftesën për të diskutuar bashkërisht për çështjet të zhvillimeve sizmike në Shqipëri si edhe vlerësoi qasjen e drejtë të tij që për trajtimin e tyre duhet një bashkëpunim shumë i ngushte midis shkencëtarëve sizmologë, gjeologë, inxhinierë dhe politikanëve e legjvënësve. “Greqia dhe Italia kanë përvoja të shkëlqyera në studimin e dukurive sizmike, mbrojtjen prej tërmeteve, kufizimin e pasojave të tyre dhe edukimin e popullsisë me kulturën antisizmike. Ju kini shkencëtarë të shquar, me të cilën ne kemi bashkëpunuar dhe po bashkëpunojmë. Legjislacioni dhe rregulloret greke dhe italiane mund të përshtaten mjaft mirë për Shqipërinë sepse jemi në të njëjtën zonë sizmike.

Kjo gjë duhet bërë menjëherë. Legjislacioni dhe rregulloret duhet të parashikojnë dy aspekte: të gjitha ndërtimet e reja duhet të mbështeten në rregullat e rrepta antisizmike, ndërsa ndërtimet ekzistuese duhet të kontrollohen nga aftësitë e tyre për të përballuar lëkundje të mundshme sizmike, karakteristike për zonën sizmike ku bën pjesë Shqipëria. Ju keni një hartë sizmike të hartuar nga sizmologë të shquar shqiptarë, por mendoj se kjo hartë duhet të detajohet në harta zonale për të gjithë territorin e vendit. Përveç kësaj, duhet të bashkëpunojmë për të kultivuar kulturën sizmike të popullsia dhe çlirimin e saj prej stresit që shkaktojnë tërmetet dhe fatkeqësitë e tjera natyrore”, nënvizoi profesori Pavlidis.
/abcnews.al

arben-malaj.jpg
R D17:43 | 18/12/2019

Arben Malaj, ish-deputet, ish-ministër i PS-së për disa vite, sot përballet me kolegët socialistë në Parlament, pasi Edi Rama ka propozuar shkarkimin e tij nga Këshilli Mbikëqyrës i Bankës Shqiptare.

Përpara se të bëhet votimi, Arben Malaj ka mbajtur një fjalim “himn”, duke deklaruar se deputetët po vendosen në rresht, gjë që s’ka ndodhur as në 1992. Ai deklaroi se po shkarkohet vetem se ka guxuar të thotë fjalën e lirë. Fjalën e lirë për keqqeverisjen e vendit nga Kryeministri Rama.

Ai e quajti “goditje pas shpine”, atë që po bën Rama. Ndërsa për kreun e Parlamentit, Gramoz Ruçi u shpreh se “me votimin për shkarkimin e tij në parlament po e mbyll karrieren politike me turp”.

“Korrupsioni dhe kapja e shtetit vret më shumë se termeti. Kostot financiare ndihen në jetën e shqiptarëve, në pasigurinë e tyre për të ardhmen. Një aksiomë thotë “pushteti absolut korrupton në mënyrë aboslute”. Asnjë bankë qendrore nuk ia del të mirëmbajë financat kur atmosfera politike është acid.

Nëse institucionet kushtetuese nuk funksionojnë, nëse vendi keqqeveriset atëhere pushtetarët kanë vetëm një qëllim: Pasurimin personal.

Kërkesa për heqje imuniteti kanë ardhur edhe dy herë të tjera në këtë parlament por kanë dështuar. Heqja e imunitetit dështoi në vitin ’92 kur deputetët me integritet refuzuan ti heqin imunitetin Rulit dhe Rukës. Në vitin 2004, PS-ja shpëtoi nga njolla kur vendosi të mos i heqë mandatin e deputetit Nikoll Lesit.

Sot Rilindja po më bën një gjyq politik. Ky është një turp në historinë e parlamentarizmit. Në vitin 2019 deputëtët e PS ndjehen të frikësauar nga Rama i cili po mbjell frikë kudo dhe po rrezikon ta kthejë vendin në neodiktaturë.

Duke shfrytëzuar gjithçka negative ju Shoku Rama arritët të bëheshit kryetari i rilindjes në PS dhe kryeministër i Shqipërisë. Por siç thotë Ezopi krushqia me njerëzit e ligj përfundon gjithmonë keq siç është duke përfunduar në mënyrë dështuese epoka juaj e drejtimit të Rilindjes dhe Shqipërisë.

E majta ka shumë personalitete që mund ta qeverisin Shqipërinë shumë më mirë sesa ju por dehja nga pushteti abuziv ju mban të lidhur siç mban droga të droguarit. Në jetë janë disa gjëra që nuk janë për shitje, integritetin tim nuk e kam ofruar për shitje.

Unë e kam kryer me korrektesë detyrën si anëtar i Këshillit Mbikëqyrës së BSH-së. Shkarkimi im është vetëm një hakmarrje personale e Edi Ramës”, u shpreh ndër të tjera Arben Malaj.

/abcnews.al

 

gramoz-rucci.jpg
in a09:16 | 19/11/2019

Parliament Speaker Gramoz Ruci at the NATO meeting and security versus technology ” once again expressed his position on  the non-opening  negotiations between Albania and Northern Macedonia. According to him, the EU’s confusing attitudes damage NATO and endanger security. “The EU bureaucracy did not open the negotiations for us.

Confusing EU attitudes affects  NATO as well while the symmetry between NATO and the EU is affecting us.

We are at the intersection of foreign influences but not all countries in the Balkans have a western perspective like Albania.

Albania and Kosovo are often mentioned even for the majority of the Muslim population. The Western Balkans is facing great challenges, ”Ruci said./abcnews.al

gramoz-ruci-1-1280x698.jpg
ent ela10:35 | 10/11/2019

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi iu është drejtuar me një letër kryeparlamentarëve të  BE-së që ishin kundër çeljes së negociatave për Shqipërinë.

Në letrën drejtuar krerëve të BE-së, kreu i Kuvendit shprehet se vendimi i pamerituar i KE-së nuk na dekurajoi, ndërsa vlerëson mbështetjen e Bundestagut dhe Kancelares Merkel. Sipas tij reformat integruese u shërbejnë qytetarëve të Shqipërisë

Ai u bën thirrje Francës, Holandës, Danimarkës që të vijnë dhe të verifikojë reformat. /abcnews.al

gramoz-ruci-1280x818.jpg
ent ela15:07 | 07/10/2019

Kryetari i Kuvendit Shqiptar Gramoz Ruçi i ka dërguar një letër urimi për fitoren kreut të Vetëvendosjes Albin Kurti. Në letrën e kreut të Kuvendit shprehet mbështetja e qeverisë shqiptare për bashkëpunim.

“Urime të përzemërta për fitoren e Vetëvendosjes. Qytetarët votuan Vetëvendosjen t’i qeverisë. Kuvendi do të mbështesë bashkëpunimin mes qeverive. Përgëzon Veselin për standardet demokratike të zgjedhjeve. Mirënjohje për bashkëpunimin e shkëlqyer midis dy Kuvendeve. Bindje se PDK do t’i shërbejë kombit e qytetarëve në opozitë. Respektimi i fituesit, modeli demokracie”.

Letra e Kryetarit të Kuvendit, Gramoz Ruçi për Albin Kurtin:

“I dashur Albin,

Ju uroj përzemërsisht për fitoren e Lëvizjes Vetëvendosje në zgjedhjet parlamentare të 6 tetorit në Republikën e Kosovës.

Qytetarët e Kosovës i besuan dhe e votuan Lëvizjen Vetëvendosje dhe unë kam besim se Qeveria e dalë nga këto zgjedhje do të punojë pa u lodhur për zhvillimin, prosperitetin, paqen, sigurinë dhe integrimet atlantike dhe evropiane të Kosovës.

Kuvendi i Shqipërisë, ashtu si deri tani, do të nxisë e mbështesë fuqimisht bashkëpunimin parlamentar si edhe bashkëpunimin midis qeverive dhe institucioneve të Shqipërisë dhe Kosovës.”

/abcnews.al

ruci.mpg_snapshot_01.43-1-1280x720.jpg
ent ela13:44 | 30/09/2019

I pakënaqur dhe kritik ka qenë kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi në mbledhjen e grupit të deputetëve “Miqtë e Fëmijëve”. Ruçi tha se janë realizuar vetëm 20% te objektivave të raportit të monitorimit, ndërsa kërkoi që justifikimet të lihen mënjanë.

Janë 29 të zgjedhur ndër deputetët e Kuvendit për të mbrojtur të drejtat e fëmijëve në Shqipëri.Por rezultatet nuk janë arritur u vë në dukje kryetari i kuvendit Gramoz Ruçi.

Grupi i deputetëve Miqtë e Fëmijëve ka ende rrugë për të bërë për të realizuar ato çka përcaktohen në strategjinë e hartuar për fëmijët. Madje edhe si ligjbërës kanë mangësi.

Nuk ka politika e programe pa burime e pa fatura financiare. Prandaj kryeparlamentari Ruci i kërkon ministrisë së financave të sqarojë se cilat janë planet për rritjen e buxhetimit për sektorin social, për arsimin parauniversitar dhe për sektorë të tjerë që lidhen me mbrojtjen dhe zhvillimin e fëmijëve. Nëse vazhdohet me justifikime dhe lihen pa u realizuar ato çfarë u kërkohen ministrive e bashkive, raporti monitorimit nuk do të përmbante asnjë vlerë të shtuar sipas kreut të kuvendit. /ABC News Albania 24/7

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono