7 probleme që do të keni me lëkurën nëse flini me make up

schedule15:56 - 9 Prill, 2021

schedule 15:56 - 9 Prill, 2021

Fjetja me make up gjatë natës nuk është aq e padëmshme sa duket. Përveç bërjes pis të çarçafëve, mund të dëmtojë dhe pamjen tuaj. Më poshtë abcneës.al do ju tregojë 7 probleme që do të keni me lëkurën nëse flini me make up.

1. Bllokon poret

Shumë produkte kozmetike, veçanërisht ata që përmbajnë silikone dhe akrilikë, mund të bllokojnë poret tuaja. Këta përbërës depërtojnë në poret tuaja dhe bllokojnë bakteret dhe vajrat natyrorë brenda tyre. Kombinimi i vajit, djersës, baktereve dhe qelizave të vdekura të lëkurës mund të çojë në poret e bllokuara.

2. Shkakton puçrra

Kur nuk e hiqni makijazhin kur shkoni në shtrat, lëkura juaj merr pak oksigjen. Kimikatet irrituese në makijazhe gjithashtu qëndrojnë në kontakt me lëkurën tuaj për shumë kohë. Duke qëndruar në fytyrë gjatë gjithë natës, kimikatet e dëmshme dhe mungesa e oksigjenit do të çojë në krijimin e puçrrave, informon abcnews.al.

3. Mund të çojë në plakje të parakohshme

Ngjyrat artificiale dhe përbërësit e tjerë të përbërjes mund të shkaktojnë reaksione kimike të dëmshme dhe të shpejtojnë plakjen e lëkurës. Lëkura jonë vepron si një pengesë mbrojtëse për mjedisin tonë dhe nëse nuk e ndihmojmë atë të ‘rivendoset’ natën, mbrojtja e saj dobësohet dhe mund të ndodhin ndryshime të padëshiruara në modelet tona të gjeneve. Grimi mund të lejojë radikalet e lira, që jemi të ekspozuar gjatë ditës, të ‘ngjiten’ në lëkurën tonë.

4. Mund të shkaktojë infeksione të syve dhe të dëmtojë qerpikët tuaj

Shumë produkte kozmetike të syve përmbajnë formaldehid, metale të rënda dhe toksina të tjera. Fjetja me toksina në lëkurën tuaj mund të çojë në acarim dhe madje të shkaktojë rënien e hershme të qerpikëve. Nëse nuk e hiqni bojën e vetullave rregullisht, mund të rezultojë në inflamacion të syrit dhe konjunktivit, informon abcnews.al.

5. Ju çahen buzët

Kur mbani buzëkuq gjatë ditës, zakonisht nuk qëndron në mënyrë perfekte gjatë gjithë kohës sepse ngrënia dhe pirja e bëjnë atë të konsumohet shpejt. Por kur flini, buzëkuqi ka mjaft kohë për të thithur lagështinë nga buzët tuaja. Nëse nuk e fshini buzëkuqin para se të flini, ka shumë mundësi që të zgjoheni me buzë të thata dhe të çara.

6. I bën flokët dhe lëkurën të yndryshme

Kur shkoni në shtrat me make up, kjo mund të lërë njolla në shtratin tuaj. Këto papastërti do të merren nga flokët dhe fytyra, duke i bërë të yndyrshme. Heqja e duhur e make up-it para se të flini është veçanërisht e rëndësishme për ata me lëkurë të yndyrshme, pasi mund ta përkeqësojë gjendjen, informon abcnews.al.

7. Lëkura juaj bëhet si e plogësht

Mbajtja e make up-it gjatë natës e bën fytyrën tuaj të duket e plogësht dhe si e pajetë, sepse produkti ka qëndruar në lëkurë për një kohë të gjatë. Ndotja e mjedisit dhe toksinat e tjera bllokohen në make up-in tuaj, dhe nëse nuk i jepni lëkurës pushim natën nga produktet kozmetike, kjo mund ta bëjë të duket e lodhur dhe të formojë disa rrudha./e.b-abcnews.al