6 këshilla për ushqyerjen me gji të suksesshme gjatë Ramazanit

schedule09:53 - 4 Maj, 2021

schedule 09:53 - 4 Maj, 2021

Nëse jeni nënë e një fëmije që ka gji, agjërimi gjatë Ramazanit mund të ndikojë në shkallën me të cilën prodhohet qumështi i gjirit, gjë që bën që fëmija juaj të qajë sepse nuk ndihet i ngopur, dhe gjithashtu mund të ndikojë në rritjen e tij gjatë Ramazanit, kështu që ju duhet të të mbajë shkallën e prodhimit të qumështit të gjirit në mënyrë që të sigurojë që ai të ushqehet mirë. Këtu janë 6 këshilla për t’ju ndihmuar të rrisni prodhimin e qumështit të gjirit dhe të mbani një gjidhënie të suksesshme me gji gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit.

-Një nga gabimet e zakonshme që nënat bëjnë gjatë muajit të Ramazanit është zvogëlimi i numrit të ushqimeve gjatë ditës, por kjo ndikon negativisht në prodhimin e qumështit të gjirit, kështu që ushqeni me gji fëmijën tuaj me të njëjtin numër të gjidhënies, për të siguruar që prodhimi i qumështi i gjirit stimulohet me të njëjtën shpejtësi.

-Pini të paktën 3 litra ose ekuivalentin e 12 gotave ujë gjatë periudhës ndërmjet Iftarit. mund të pini pije Ramazani që ju ndihmojnë të merrni një sasi të mjaftueshme uji, të tilla si hurma apo karrota.

-Hani supë dhe supë çdo ditë për mëngjes, pasi supa dhe supa sigurojnë trupin tuaj me lëngje, përveç kësaj ju sigurojnë vitamina dhe minerale që ndihmojnë trupin tuaj të zëvendësojë lëndët ushqyese të humbura gjatë orëve të agjërimit.

-Hani qumësht dhe produkte qumështi, pasi ato i sigurojnë trupit tuaj kalciumin e nevojshëm për të prodhuar qumështin e gjirit.

-Hani arra dhe fruta të thata, pasi ato janë të pasura me yndyrna të shëndetshme, proteina dhe lëndë ushqyese që rrisin prodhimin e qumështit të gjirit.

-Pyesni mjekun tuaj që të përshkruajë shtesa ushqyese që ndihmojnë në rritjen e prodhimit të qumështit të gjirit, të tilla si kalcium dhe hekur, dhe ka shumë lloje të shtesave ushqyese të disponueshme në barnatore që ndihmojnë në rritjen e prodhimit të qumështit të gjirit, i cili ju garanton një gjidhënie të suksesshme dhe të qëndrueshme gjatë Ramazanit./abcnews.al