5 vjet nga vizita e Papës në Shqipëri, Ati i Shenjtë pret delegacionin shqiptar

schedule22:30 - 20 Shtator, 2019

schedule 22:30 - 20 Shtator, 2019

“Vendosja e marrëdhënieve diplomatike në Shtatorin e vitit 1991, vizita historike e Papa Françeskut 5 vjet më parë, e cila vinte 21 vite pas asaj të Papa Gjon Palit të II si dhe 3-vjetori i Shenjtërimit të Nënë Terezës”.

Këto ishin motivet që shtynë ministrin e Jashtëm Gent Cakaj të shoqëruar nga delegacioni shqiptar dhe kreu i Misionit Majlinda Dodaj për t’u takuar me Papa Françeskun, si pjesë aktiviteteve të organizuara nga ambasada në Vatikan./ABC News Albania 24/7