5 lojtarët të cilët cilësohen si arrogantë në botën e futbollit

schedule12:52 - 13 Tetor, 2022

schedule 12:52 - 13 Tetor, 2022

Futbollistët e kanalizojnë agresionin në mënyra të shumta. Disa zgjedhin të mbajnë kokën ulur dhe të përqendrohen tërësisht në lojë, ndërsa të tjerëve u pëlqen të shfaqin një shfaqje besimi ndërsa janë në fushë. Besimi dhe arroganca janë dy anët e së njëjtës medalje.

Është e lehtë për tifozët e futbollit që ta perceptojnë besimin si arrogancë dhe anasjelltas. Në atë kohë, futbolli ishte një çështje shumë e kontestuar dhe lojtarët duhej të përballeshin me një front arrogant ose mund të dominoheshin ose shtyheshin shumë lehtë.

Loja ka ndryshuar në mënyrë të konsiderueshme vitet e fundit dhe lojtarëve u kërkohet të mbeten të prezantueshëm në lidhje me veprimet e tyre në fushë. Si të tillë, lojtarët që i drejtohen rastësive të dhunshme tani perceptohen si arrogantë.

Sergio Ramos

Sergio Ramos ka pasur një karrierë të shkëlqyer në nivel klubi dhe ndërkombëtar. Ai është një nga lojtarët më të dekoruar në lojë për momentin dhe njihet si mjeshtër i ‘arteve të errëta’. Ramos është i famshëm për agresivitetin e tij dhe është një mbrojtës i vështirë, i cili përpiqet t’ua bëjë jetën ferr sulmuesve me të cilët përballet.

Ai pothuajse kurrë nuk u ofron paqe kundërshtarëve të tij dhe është gjithmonë i gatshëm t’i ndeshet me fytyrat e tyre. Spanjolli gjithashtu ka një temperament të mjaftueshëm dhe është një prani mjaft luftarake në fushën e futbollit. Ramos është aktualisht në Paris Saint-Germain dhe është një nga figurat më përçarëse të epokës moderne.

Ramos perceptohet gjerësisht si një futbollist arrogant, por shokët e skuadrës dhe tifozët e tij do të thoshin se ideja e tij për lidership është thjesht e ndryshme nga të tjerët.

Marko Arnautovic

Marko Arnautovic ka mjaft histori kur bëhet fjalë për sjelljet arrogante. Ai ecën rreth fushës me gjoksin para dhe mjekrën lart dhe nuk tregon trajtim të drejtë ndaj kundërshtarëve të tij.

Fansat e tij do të thoshin se është një shaka, por edhe për neutralin, nuk është aspak e vështirë t’i nënshtrosh të gjitha në arrogancë. Arnautovic nuk ka bërë një rast të mirë për veten e tij, duke e vendosur vazhdimisht veten në telashe për sjelljen e papjekur në fushë.

Arnautovic ka pasur disa përplasje me autoritetet. Ai u dënua me një ndeshje për shkak të sulmit të tij në mes të ndeshjes kundër Maqedonisë së Veriut në Euro 2020. David Alaba duhej të vinte dhe t’i vendoste duart rreth gojës së Arnautovicit për ta ndaluar.

Zlatan Ibrahimovic

I shquari i përmendur Zlatan Ibrahimovic e mban arrogancën e tij si një kurorë. Ibrahimovic është një nga sulmuesit më të mirë të gjeneratës së tij dhe ka pasur një karrierë jashtëzakonisht të suksesshme. “Luani” tani është 41-vjeçar, por luajti një rol vendimtar në triumfin e Milanit në Serie A sezonin e kaluar.

Ai është arrogant ndaj një gabimi dhe nuk i shmanget kurrë të thotë mendimet e tij. Ai gjithashtu nuk i lejon kundërshtarët e tij të ushtrojnë asnjë lloj dominimi mbi të në një nivel mendor. Frika padyshim ka meritat e saj pasi ka të meta.

Suedezi shihet shpesh duke u kthyer me bërryla kundërshtarëve ose duke nxitur përplasje verbale me kundërshtarët. Ai është gjithashtu i shpejtë për t’iu referuar vetes si një nga më të mëdhenjtë e të gjitha kohërave dhe si dikush që është i pashoq. Disa prej tyre mund të jenë ironike dhe megjithëse fansat duket se mendojnë se ai është arrogant, shumica prej tyre e duan gjithashtu.

Kylian Mbappe

A mundet që suksesi shumë herët në karrierën e dikujt të bëjë që një lojtar të bëhet arrogant? Sigurisht që mundet dhe Kylian Mbappe duket të jetë një shembull shumë i mirë për këtë.

Fituesit francez të Kupës së Botës së fundmi iu dha një kontratë e vështirë me Paris Saint-Germain dhe përflitet se ai madje ka një fjalë për disa çështje administrative në klub. Mbappe së fundmi pati një përplasje në fushë me Neymar Jr për një penallti në fitoren 5-2 të PSG ndaj Montpellier në ligë.

Francezi gjithashtu u duk se po përplasej me supin e tij me Messin pasi ky i fundit nuk i dha një pasim në të njëjtën lojë. Sipas L’Equipe , Neymar beson se fuqitë e reja që i janë dhënë Mbappes e kanë bërë atë arrogant.

Cristiano Ronaldo

Epo, mendojmë se pesë herë fituesi i Topit të Artë, Cristiano Ronaldo , të qenit arrogant nuk mund të jetë e pafalshme. Sulmuesi legjendar portugez ka bërë një karrierë duke sfiduar kritikët dhe duke bërë arritje të jashtëzakonshme.

Aftësia e Ronaldos për t’u ngjitur kur skuadrat e tij kanë më shumë nevojë për të dhe talenti i tij i jashtëzakonshëm futbollistik e bëjnë atë një nga më të mirët./ h.ll/abcnews.al