23 të infektuar, Tirana në “shtetrrethim” nga koronavirusi

schedule07:17 - 13 Mars, 2020

schedule 07:17 - 13 Mars, 2020

Tiranë është zgjuar bosh si anjëherë më parë këtë mëngjes. Pas urdhrit për ndalimin e qarkullimit rrugët e kryeqytetit janë thuajse bosh.

Të vetmit që lëvizin janë automjetet që kanë marrë leje. Një masë e tillë u mor dje nga pasi u konfirmuan 23 të prekur nga koronavirusi në vend. Ndërkaq, prezente janë postoblloqet e policisë që prej mbrëmjes së djeshme, të cilë vijojnë me kontrollet.

Po ashtu vijojnë të jenë të mbyllura baret dhe restorantetet, palestrat, lokalet e natës, etj. E njëjta situata mbizotëron edhe në qytetet e tjera të vendit.

Në një lidhje direkte për “Abc-ja e mëngjesit”, gazetarja Xhensila Kodra raporton se nga vëzhgimi duket se në pjesën më të madhe të automjeteve që lëvizin është vetëm një person, shoferi.

Policia ka bërë me dije se do të ketë një masë shtrënguese për personat që marrin në automjetë edhe persona të tjerë.

Sakaq, një pjesë e qytetarëve të Tiranë vendosën që të largohen nga kryeqyteti për në qytetet e tjera, ppor sipas mjekëve ky është një vendim i gabuar./abcnews.al