“Takimi muzikor mes dy botëve” sjell 100 vjet muzikë greke në Tiranë

15:51 | 07/10/201815:510

Tingujt e muzikës së kultivuar greke, të kompozuar në shekullin e fundit mblodhën në fundjavë artdashësit në kryeqytet. Mbrëmja e veçante ishte organizuar në kuadër të edicionit të 12-të të festivalit “Takimi muzikor mes dy botëve”.

Edicioni i 12 i festivalit “Takimi muzikor mes dy botëve” pati ndalesën e radhës në kryeqytet, aty ku mbrëmjen e së shtunës u dha koncerti “Një shekull me muzikën greke”.

Për kenaqësinë e artdashësve dhe të dashamirëve të muzikës së kultivuar greke interpretuan mezzo-sopranoja e famshme greke Elena Maragu dhe pianistja e mirënjohur Agapi Triantafilidhis. Në nisje të këtij koncerti ambasadorja greke në Shqipëri, zonja Eleni Surani vuri theksin tek forca e muzikës për të bashkuar popujt.

Kënaqësinë e përformimit para artdashësve shqiptare e shprehen dhe dy artistet greke, të cilat të premten përformuan edhe përpara publikut vlonjat, po në kuadër të festivalit muzikor “Takim mes dy botëve”.

Ky festival më herët ka patur dhe një ndalesë në Gjirokastër dhe një në Shkodër ku kanë performuar grupe dhe artistë të huaj dhe shqiptarë.  Takimi muzikor mes dy botëve që prej 12 vitesh sjell emrat më të shquar jo vetëm të muzikës shqiptare operistike dhe ata tëtraditës, shumë prej të cilëve me famë ndërkombëmbëtare, por edhe artistë dhe grupe shumë të njohur nga Ballkani e më gjërë.  /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono