Moti i keq, rrëshqitje toke në Durrës. Përmbytet Vlora 

13:55 | 10/04/201913:550

Reshjet e shiut kanë shkaktuar problem në Durrës dhe në Vlorë. Ndërsa në Currila vazhdojnë rrëshqitje të tokës, në Jug rrugët u mbushën me ujë. Uji vërshoi nëpër rrugët e qytetit të Vlorës. Reshjet gjatë natës në sasi të mëdha, shkaktuan përmbytje.

Rrjedha shkoi deri në katet e para të banesave dhe tek bizneset. Me problematike situata u bë në rrugën pranë Portit në Vlorës, pranë vendit te quajtur Albano dhe Romina por edhe në segmentin e hapur në bulevardin kryesor.

Probleme pati në lëvizjen e mjeteve dhe këmbësorëve. Në Durrës reshjet e dendura u shoqëruan me rrëshqitje të tokës në kodër Currila. Qarkullimi vazhdon të bëhet në njërin sens pasi tjetri është i pasigurt.

Kjo gjendje krijohet sa herë qyteti përfshihet nga moti i keq me reshje shiut. Të rrezikuar si pasojë e shkarjes se tokës mbeten edhe lokalet e ndërtuara rrëzë kodrës.

Përgjatë 8 viteve të fundit në këtë vend dy biznese dhe tre shtëpi u shembën, kurse shumë të tjera rrezikojnë si pasojë e erozionit të tokës. Investimi i pesë viteve më parë për frenimin e erozionit nuk kanë dhënë asnjë rezultat./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono