Ligji i ri në Francë: Në kopësht me detyrim të gjithë fëmijët mbi tre vjeç

17:21 | 16/10/2018

Frekuentimi i kopshtit në Francë do të bëhet i detyrueshëm me ligj për të gjithë fëmijët mbi 3 vjeç. Sipas ministrit francez të arsimit, në këtë moshë fëmijët mund të mësojnë më shumë.

Të gjithë në shkollë sapo të kenë mbushur tre vjeç dhe jo më gjashtë. Është kjo reforma e prezantuar në Francë nga ministri Zhan Mishel Blanke i cili parashikon që kopshti të cilësohet si shkollim i detyrueshëm. Presidenti fracez Emanuel Makron ishte shprehur më parë se në këtë moshë hidhen bazat e mësimit dhe fëmijët mund të përvetsojnë më shumë.

Reforma e re do të hyjë në fuqi vitin e ardhshëm shkollor në kuadër të asaj që është konsideruar si shkolla e besimit. Po në këtë projektligj, qeveria franceze parashikon dhe një pavarësi më të madhe për shkollat; mundësinë e institutive private për të financuar disa seksione ndërkombëtare, si dhe praninë në çdo institut të një komisioni vlerësimi për rezultatet e mësimdhënies./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono