Zyrtari ukrainas: Sievierodonetsk “në prag të katastrofës humanitare”

schedule09:17 - 8 Korrik, 2022

schedule 09:17 - 8 Korrik, 2022

Situata në Sievierodonetsk “është në prag të një katastrofe humanitare” dhe qyteti po plaçkitet gjerësisht nga trupat ruse, sipas guvernatorit të Ukrainës të Luhanskut, Serhai Haidai, shkruan The Guardian.

Në Sievierodonetsk, 80% e banesave janë shkatërruar ose janë dëmtuar. Disa njerëz përpiqen të kthehen për të marrë sendet që kanë mbetur. Pasi hynë në qytet, rusët fillimisht deportuan një pjesë të popullsisë vendase dhe më pas filluan të grabisin gjithçka.

Qyteti është në prag të një fatkeqësie humanitare, nuk ka furnizim me ujë, furnizim me gaz ose furnizim me energji elektrike. Që nga fundi i shkurtit, pushtuesit kanë bombarduar objektet kritike të infrastrukturës, duke i shkatërruar pothuajse plotësisht.

Ata nuk do të jenë në gjendje të riparojnë asgjë. Sepse edhe në kohë paqeje, një vëllim i tillë restaurimi mund të bëhet në gjashtë muaj deri në një vit. Ka probleme me ujërat e zeza, impiantet e trajtimit nuk funksionojnë, si dhe stacionet e pompimit.

Shtojini kësaj edhe temperaturën e ajrit dhe dekompozimin e të viktimave,  Sievierodonetsk po përjeton një fatkeqësi humanitare,” tha guvernatori.

Mendohet se rreth 15,000 civilë mund të jenë ende të bllokuar në qytet, i cili ka qenë një pikë kyçe strategjike për pushtimin rus të rajonit të Luhanskut.

/abcnews.al