Zgjedhjet në SHBA mund të vendosin fatin e Ukrainës, Tajvanit dhe rendit ndërkombëtar

schedule12:01 - 25 Shtator, 2023

schedule 12:01 - 25 Shtator, 2023

Nga Joseph Bosco, The Hill

Ukraina ka arsye të mira për t’u shqetësuar për rezultatin e zgjedhjeve amerikane të vitit 2024. Kështu janë të gjithë ata që e shohin luftën kriminale të Rusisë jo vetëm si agresion kundër një vendi individual, por si pushtimi i Çekosllovakisë nga Gjermania naziste në 1938, një sulm i qëllimshëm ndaj të gjithë rendit ndërkombëtar të bazuar në rregulla.

Planet e Kinës për Tajvanin ndikohen qartë nga ajo që ndodh në Ukrainë.

Shtetet e Bashkuara janë përsëri shpresa e fundit, kombi i domosdoshëm që udhëheq mbrojtjen e atij rendi dhe vlerave universale njerëzore që ai përfaqëson. Kandidatët republikanë që aspirojnë të përballen me ato sfida të rëndësishme gjeostrategjike ofrojnë qasje shumë të ndryshme ndaj agresionit të Rusisë, veçanërisht pasi ai është i lidhur me planet ekspansioniste të Kinës komuniste në Indo-Paqësor dhe mbështetet nga regjimet e paligjshme në Korenë e Veriut dhe Iran.

Disa pyesin nëse pushtimi i Ukrainës nga Vladimir Putin është një sfidë për interesat e Amerikës, në të vërtetë, duhet të shihet si agresion ndërkombëtar dhe jo si thjesht një “mosmarrëveshje kufitare” ruso-ukrainase.

Debati i republikanëve muajin e kaluar ilustroi dallimet partiake në perspektivë dhe se si mund të pritej që kandidatët ta trajtonin çështjen nëse do të ishin në detyrë.

Shumica shprehën mbështetje të fortë për një përkushtim të SHBA-së për të ndihmuar Ukrainën.

Guvernatori i Floridës, Ron DeSantis, i cili më parë e quajti luftën e Ukrainës thjesht një polemikë kufitare, kundërshtoi ndihmën e mëtejshme të pakushtëzuar.

Në fakt, siç vuri në dukje ish-ambasadorja e Kombeve të Bashkuara dhe guvernatori i Karolinës së Jugut, Nikki Haley, 11 vende të NATO-s kontribuojnë secila me një pjesë më të madhe të PBB-së së tyre për të mbështetur Ukrainën sesa Shtetet e Bashkuara.

Por deklarata më shqetësuese në lidhje me angazhimin e Amerikës për mbrojtjen e Ukrainës dhe përfundimisht edhe ndaj Tajvanit erdhi disa javë përpara debatit nga njeriu që zgjodhi të mos merrte pjesë në të, por ka shumë gjasa të fitojë nominimin: ish-Presidenti Donald Trump, raporton abcnews.al.

“Unë do t’i thoja Zelensky se duhet të bëni një marrëveshje. Unë do t’i thoja Putinit, nëse nuk bëni një marrëveshje, ne do t’i japim shumë.

Ne do t’i japim Ukrainës më shumë se sa kanë marrë ndonjëherë nëse duhet. Do ta bëj marrëveshjen brenda një dite.”

Nuk është çudi që Putin shpreson që Trump të kthehet në pushtet. 

Por, edhe nëse Biden mbetet në detyrë, Putini duket i sigurt se do të arrijë qëllimin e tij gjeostrategjik. Kjo është për shkak se, duke lënë mënjanë rrëmujën, strategjia e deklaruar e Trump është në thelb politika që administrata Biden po ndjek tashmë: Ndihmoni Ukrainën të shmangë pushtimin total rus dhe të kthejë frytet e pushtimit të vitit 2022, por lëni në vend shumicën e fitimeve që ka bërë në 2014 në Ukrainën Lindore dhe Krimenë gjatë administratës Barack Obama-Biden.

Biden mund të vendosë përfundimisht të ndjekë qasjen më të shpejtë të Trump, siç bëri në braktisjen e tij katastrofike të Afganistanit pa u shqetësuar për të këmbëngulur në kushtet e përcaktuara në marrëveshjen e gabuar të Dohas të Trump me talebanët.

Mohimi i vazhdueshëm i Biden për t’i siguruar Ukrainës armët që i nevojiten për të mposhtur me vendosmëri Rusinë dhe për të çliruar Ukrainën nga frika se mos provokonte përshkallëzimin e mëtejshëm të Putinit, vendos një precedent shumë të keq për sigurinë afatgjatë të Tajvanit, raporton abcnews.al.

Biden tani mund të jetë i përhumbur nga perspektiva e krijimit të një rrëmuje të re të stërzgjatur të politikës së jashtme, pa asnjë opsion largimi përpara zgjedhjeve të vitit 2024.

Amerikanët e respektojnë dhe admirojnë popullin heroik të Ukrainës, por ata gjithashtu duhet t’i mëshirojnë ata.

Pas gjithë tmerrit dhe mizorisë monstruoze që ukrainasit kanë vuajtur tashmë nga duart e kriminelit të luftës Putin, ata tani duhet të durojnë gjasat e një kapitullimi të detyruar ose gjatë një mandati të dytë Trump ose një mandati të dytë Biden. Ndërkohë, edhe banorët e Tajvanit kanë arsye të shqetësohen për fatin e tyre.

Ekzistojnë tre skenarë politikë të SHBA-së që ende mund të shpëtojnë Ukrainën, të mbështesin ligjin ndërkombëtar dhe të ndihmojnë në frenimin e Kinës:

(1) Votuesit kryesorë republikanë duhet tw kenw guximin dhe mençurinë për t’u bashkuar rreth njërit prej pesë ose gjashtë kandidatëve të respektuar si një alternativë ndaj Trump;

(2) Udhëheqësit demokratë duhet tw nxisin Biden të largohet; ose

(3) nëse, siç pritej, Trump mbizotëron dhe Biden refuzon të largohet, atëherë ukrainasve dhe tajvanezëve, si vetë amerikanët, mund të duhet të luten për çlirim nga një president i pavarur, jo i pakuptimtë i SHBA-së i ofruar nga një i tretë partisë.

/abcnews.al