Zgjedhjet në Kosovë, lista e plotë e kandidatëve për deputetë nga PDK

schedule19:28 - 16 Janar, 2021

schedule 19:28 - 16 Janar, 2021

Përfaqësues të Partisë Demokratike të Kosovës kanë aplikuar në KQZ për zgjedhjet e 14 shkurtit, si dhe kanë dorëzuar listën e kandidatëve për deputetë.

PDK njofton se me vendim të plotë të kryesisë, është votuar dhe mbështetur lista “ku përfaqësohen të gjitha komunat e Kosovës; profesionet e shumta; moshat dhe identiteti i vërtetë i PDK-së që buron nga lufta çlirimtare”.

Nga 110 kandidatë, 12 prej tyre janë nën moshën 30 vjeçare dhe 41 nën moshën 40 vjeçare.

Mbi 50% e kandidatëve garojnë për herë të parë në listën për deputetë.

PDK, për herë të parë përfshinë në listën e saj për deputetë personalitete të diasporës, si dhe nga Lugina e Preshevës. Ata do të jenë zëri më përfaqësues i tyre në legjislaturën e ardhshme.

Listës i prin kryetari dhe kandidati për kryeminstër, Enver Hoxhaj i pasuar nga Uran Ismaili, Eliza Hoxha, Bedri Hamza, Memli Krasniqi, Evgjeni Thaçi-Dragusha, Xhavit Haliti, Bajrush Xhemaili, Blerta Deliu-Kodra dhe Abelard Tahiri. /abcnews.al/