Zgjedhjet e pjesshme të 6 marsit, regjistrohen në KQZ 11 parti

schedule11:02 - 1 Shkurt, 2022

schedule 11:02 - 1 Shkurt, 2022

Më 6 mars në vendin tonë do të zhvillohen dhe zgjedhjet e pjesshme në 6 bashki të vendit. Ndërkaq kujtojmë se e hëna e 31 janarit ishte dhe afati i fundit për regjistrimin e partive në këto zgjedhje.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve këtë të martë ka bërë me dije se për zgjedhjet e 6 marsit ku do të votohet për kryetarët e 6 bashkive; Durrës, Shkodër, Dibër, Vorë, Rrogozhinë dhe Lushnjë, janë regjistruar 11 parti.

Gjithashtu në zgjedhjet për kryebashkiakët e 6 bashkive janë konfirmuar dhe koalicionet pjesshmarrëse, ku pjesë do të jetë LSI dhe disa parti të tjera të vogla që do të mbështesë kandidatët e Komisionit të Rithemelimit.

 1. Partia Socialiste
 2. Partia Demokratike
 3. Levizja Socialiste per Integrim
 4. Levizja e Re
 5. Fryma e re Demokratike
 6. Partia Kristian Demokrate
 7. Partia Demokristiane
 8. Partia e Reformave Demokratike
 9. Partia Bashkimi Demokrat
 10. Partia Balli Kombetar Demokrat
 11. Partia Levizja e Legalitetit./abcnews.al