Zelensky: Nëse Macron vjen në Ukrainë do ta shohë vetë se këtu ka gjenocid

schedule17:25 - 17 Prill, 2022

schedule 17:25 - 17 Prill, 2022

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë se e ka ftuar, Emanuel Macron të vizitojë Ukrainën për të parë vetë se forcat ruse po kryejnë gjenocid , një term që homologu i tij francez deri më tani ka refuzuar ta përdorë.

“Sa i përket Emmanuel Macronit, unë kam folur me të”, tha Presidenti Zelensky në një intervistë me CNN, të transmetuar sot. “Mendoj se ai dëshiron të shohë Rusinë të përfshihet në dialog”, theksoi ai, duke shpjeguar refuzimin e liderit francez për të denoncuar “gjenocid” në Ukrainë, në krahasim me presidentin amerikan Joe Biden.

Presidenti ukrainas fillimisht të mërkurën e kaluar u shpreh se ky mohim ishte “shumë ofendues”, përcjell abcnews.al.

“I thashë se doja që ai të kuptonte se kjo nuk është një luftë, se ky nuk është asgjë më shumë se një gjenocid. E ftova të vinte sa herë që të mundej,” tha Volodymyr Zelensky për CNN. “Ai do të vijë dhe do të shohë dhe jam i sigurt se do ta kuptojë”, shtoi presidenti ukrainas.

Emanuel Macron, në mes të një fushate për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale të dielën e ardhshme, deklaroi se karakterizimi “gjenocid” duhet, sipas mendimit të tij, “i atribuohet nga avokatët, jo nga politikanët” dhe se një “kthimi në përshkallëzimi verbal” nuk e ndihmon Ukrainën.

Në një intervistë të transmetuar sot, presidenti ukrainas tha gjithashtu se dëshironte të shihte Joe Biden në Ukrainë, i cili e befasoi atë duke thënë këtë javë se forcat ruse po kryenin gjenocid.

“Mendoj se do të vijë”, por vendimi është i tij, natyrisht, varet nga situata e sigurisë”, tha ai.

Qeveria e SHBA po shqyrton dërgimin e një të dërguari në Kiev, por Shtëpia e Bardhë ka përjashtuar përkohësisht një  vizitë me rrezik të lartë nga vetë presidenti. g.v/abcnews.al