Zelensky merr çmimin “Njeriu i Vitit” në Poloni

schedule08:55 - 1 Shkurt, 2023

schedule 08:55 - 1 Shkurt, 2023

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky dhe sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken janë nderuar me titullin e nderit “Njeriu i Vitit” nga revista e përjavshme polake e lajmeve Wprost.

Në ceremoni u theksua se Zelensky e kishte marrë çmimin për luftën, qëndrueshmërinë, shpresën dhe fitoren që Ukraina meriton.

“Për luftën në emër të botës së qytetëruar për një EUKropë të lirë. Për besimin e madh kur të tjerët nuk kishin asnjë. Për vendosmërinë kur parashikonin humbjen. Për shpresën kur dyshonin. Dhe mbi të gjitha, për fitoren e Ukrainës, e cila thjesht duhet të vijë ”, thuhet në fjalët lavdëruese.

Oleh Kuts, Ministër-Këshilltar në Ambasadën e Ukrainës në Poloni, mori çmimin në emër të Zelensky.

Blinken, nga ana tjetër, iu dha titulli për faktin se në kohën e provës, diplomacia amerikane nuk iu nënshtrua asnjë tundimi për të ruajtur status quo-në aktuale në marrëdhëniet me agresorin.

Çmimi Njeriu i Vitit i Ëprost iu dha gjithashtu Zëvendës Kryeministrit, Ministrit të Mbrojtjes Kombëtare të Polonisë, Mariusz Blaszczak, për përpjekjet e tij në forcimin e aftësive mbrojtëse të vendit, duke rezultuar në promovimin e ushtrisë polake në njëzet më të mirat e prestigjiozes globale.

/abcnews.al