Zelensky: Do të mbrojmë njerëzit në rajonet e pushtuara

schedule12:44 - 28 Shtator, 2022

schedule 12:44 - 28 Shtator, 2022

Ukraina do të mbrojë qytetarët në rajonet e pushtuara nga Rusia ndërsa Moska është shumë pranë aneksimit, sipas një deklaratë të  presidentit Volodymyr Zelensky, shkruan BBC.

“Ne do të veprojmë për të mbrojtur popullin tonë: si në rajonin Kherson, në rajonin Zaporizhzhia, në Donbas, në zonat e pushtuara aktualisht të rajonit të Kharkiv dhe në Krime”, tha ai në një video të postuar në Telegram.

Ka shqetësime se aneksimi i katër territoreve mund të përkeqsojë dhe më shumë situatën, pasi Moska ka kërcënuar me përdorimin e armëve vdekjeprurëse. Ukraina nuk do të jetë në gjendje të negociojë me Rusinë pas të ashtuquajturave referendume, tha Zelensky në Këshillin e Sigurimit të OKB-së të martën.

Zelensky tha se gjithashtu se nuk ka asgjë për të diskutuar me presidentin rus Vladimir Putin.

/abcnews.al