Zbulohet fituesi i konkursit “Fotografi Historik i Vitit 2021”

schedule12:20 - 29 Nëntor, 2021

schedule 12:20 - 29 Nëntor, 2021

Steve Liddiard është shpallur fituesi i konkursit të fotografisë historike për vitin 2021 dhe bëhet fjalë për foton e tij të Whiteford Point Lighthouse në Gadishullin Gower, Uells, shkruan BBC

“Fari u ndërtua në 1865 sipas një projekti nga John Bowen, nga Llanelli,  duke zëvendësuar një strukturë të mëparshme të 1854, nga e cila nuk ka mbetur asgjë,” tha Liddiard.

“Është e vetmja kullë prej gize e përmasave të kësaj madhësie në Britani”.

Fotot u vlerësuan për origjinalitetin, përbërjen dhe aftësitë teknike krahas historisë dhe ndikimit historik. Dan Korn, nënkryetar i Sky History në Mbretërinë e Bashkuar dhe një nga gjyqtarët e konkursit, vuri në dukje se pavarësisht gjithçkaje, kreativiteti  lulëzoi gjatë pandemisë.

Fotografitë më të mira ishin nga vende si Uells, Brazil dhe Turqi.

 

Mali Nemrut, Turqi: Këto rrënoja janë të vetmet nga ish-Mbretëria e Kommagene, e kryesuar nga mbreti Antiochus I Theos. Mehmet Masum Suer ka kapur këtë foto të disa prej statujave atje.

 

Tower Bridge, Angli: Një nga vendet më të njohura të Londrës shihet rrallë nga ky këndvështrim. Fotografi Robert James bëri foton  në momentin kur filloi batica duke përdorur një ekspozim të gjatë.

 

Fari Scarborough Pier, Angli: Fari pothuajse duket sikur është në zjarr në këtë pamje dramatike të perëndimit të diellit nga fotografi me bazë në Leeds, Andrew McCaren.

 

Kulla e Shën Michael, Angli: Në qarkun e Somerset, kjo kullë është gjithçka që ka mbetur nga një kishë e ndërtuar në shekullin e 14-të. Adam Burton fotografoi këtë imazh fantastik.

 

Disa historianë besojnë se Bamburgu ishte modeli për kështjellën e Sir Lancelot, Joyous Garde.

 

Mbetjet e një Douglas C-117D të rrëzuar të marinës amerikane janë bërë një sfond popullor për videot muzikore.

 

/abcnews.al