Vuçiç “zemërohet” me ambasadorin britanik në Prishtinë

schedule13:47 - 16 Tetor, 2019

schedule 13:47 - 16 Tetor, 2019

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç ka reaguar ashpër ndaj ambasadorit britanik në Prishtinë Nikolas Abot. Kjo pas publikimit të një fotografie të takimit që Abot zhvilloi me liderin e Vetëvendosjes Albin Kurti. Në fotografi shihet qartë se Kurti mban në zyrë një flamur të madh kuq e zi

Me anë të një mesazhi në profilin e tij në Tëiter, presidenti serb Aleksandër Vucic ka reaguar ashpër ndaj ambasadorit britanik Nikolas Abot. Shkak për këtë është një fotografi e publikuar nga takimi që Abot pati me liderin e Vetëvendosjes Albin Kurtit, në zyrën e këtij të fundit. Në fotografi shihet se Kurti në zyrën e tij mban një flamur të madh kuq e zi, e kjo nuk i ka pëlqyer aspak Vucic.

Vuçiç pyet ambasadorin.

“Pyetja ime për ambasadorin e Britanisë së Madhe në Prishtinë: Cilat zgjedhje i ka fituar Kurti, në çfarë shteti? Dhe flamuri që i qëndroni përballë cilit shtet i takon, shkëlqesia juaj? Unë do të vazhdoj t’ju pyes derisa të marr një përgjigje për këto pyetje”.

Megjithatë në këtë pyetje të Vuçiç ka pranuar që Republika e Kosovës është një shtet, raportojnë mediat në Kosovë, meqenëse nuk i pëlqen fakti që Kurti në zyrën e tij mban flamurin e Shqipërisë dhe jo atë të Kosovës.

Në sfond me flamurin kuq e zi janë fotografuar edhe ambasadorë të tjerë të vendeve të huaja në Kosovës, përjashtuar ambasadorin gjerman, Christian Heldt dhe atë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Philip Kosnett./ABC News Albania