Vritet efektivi i FNSH, policia jep detajet e para

schedule07:36 - 5 Dhjetor, 2020

schedule 07:36 - 5 Dhjetor, 2020

Një efektiv policie është vrarë në Lezhë, në zonën e njohur si “Gajush”, në aksin rrugor Milot-Lezhë.

Gazetari i ABC Gjergji Figuri bën me dije se viktima, 26-vjeç, quhet Xhulio Prela.  Sipas informacioneve paraprake mësohet se trupi i tij është gjetur brenda një automjetit, ndërsa nuk dihet nëse ekzekutimi ka ndodhur në vendin ku u gjet efektivi.

Lexo edhe: EMRI/ Ekzekutohet me armë zjarri efektivi i policisë së Shkodrës

Ndërkohë  Policia njofton se Shërbimet e Drejtorisë Vendore të Policisë Lezhë, mbështetur nga FNSH Shkodër dhe forcat speciale RENEA, kanë ngritur pika kontrolli dhe po kontrollojnë zonën për shoqërimin e personave të dyshuar si autorë të ngjarjes apo që mund të kenë dijeni për ngjarjen.

Lezhë/Informacion paraprak

Më datë 05.12.2020, rreth orës 02:20, në Sallën Operative të DVP Lezhë ka ardhur një telefonatë se në aksin rrugor Milot-Lezhë, në Gajush, një automjet ka humb kontrollin dhe ka dalë nga rruga.

Menjëherë kanë shkuar shërbimet e Policisë ku kanë konstatuar në mjetin tip “Volkëagen” shtetasin Xh.P., 26 vjeç, punonjës Policie i FNSH Shkodër, i cili kishte humbur jetën.

Nga veprimet paraprake dyshohet ka humbur jetën nga përdorimi i armës së zjarrit.

Për zbardhjen e ngjarjes është ngritur një grup i pocaçëm hetimor me ekspertët më të mirë të Policisë Kriminale nga Departamenti i Policisë Kriminale dhe të DVP Lezhë, nën drejtimin e Prokurorisë ku vijon intensivisht puna për sqarimin e rrethanave të ngjarjes, me qëllim identifikimin dhe kapjen e autorëve.

Shërbimet e Drejtorisë Vendore të Policisë Lezhë, mbështetur nga FNSH Shkodër dhe forcat speciale RENEA, kanë ngritur pika kontrolli dhe po kontrollojnë zonën për shoqërimin e personave të dyshuar si autorë të ngjarjes apo që mund të kenë dijeni për ngjarjen.

/abcnews.al/