Vranësira dhe reshje shiu në gjithë vendin, parashikimi i motit për sot

schedule07:16 - 9 Janar, 2022

schedule 07:16 - 9 Janar, 2022

Sipas MeteoAlb: Vendi ynë paraqiten me vranësira dhe shira ku më të dendura do të jene në zonat veriore dhe pjesërish në qendër të territorit. Parashikohet që pasditja te sjelle zhvillim te vranesirave dhe rrebeshe shiu në ekstremin jugor duke lënë me vranësira dhe shira disi me te dobët pjesën tjetër të territorit.

Kushtet e paqëndrueshme atmosferike do te mbeten prezent deri mëngjesin pas-ardhjes. Temperaturat e ajrit do të qëndrojnë kostante në mëngjes POR rënie do te ketë ne mesditë duke luhatur vlerat ditore nga -1°C deri në 15°C. Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi mbi 40 km/h nga drejtimi verior – verilindor duke sjelle ne brigjet detare dallgëzim mbi 3 ballë.

Kosova

Vranesirat do te jene te pranishme qe ne oret e para te mengjesit ne te gjithe territorin e Kosoves duke gjeneruar here pas here reshje debore POR ne sasi te pakta. Ne ndikimin e kushteve te paqendrueshme atmosferike do te mbetemi pasdite dhe gjate nates duke bere qe vranesirat dhe reshjet e shiut dhe debores te jene dominante.

Maqedonia e Veriut

Deri ne mesdite, republika e  MV paraqiten ne ndikimin e kthjellimeve dhe vranesirave POR pasditja sjell zhvillim te vraneisrave duke rrezikuar reshje te pakta shiu e debore. Kjo situate e paqendrueshme e motit pritet te na shoqeroje deri mengjesin e se henes./abcnews.al