Von der Leyen: BE-ja qëndron pranë Ukrainës, synojmë paketën e 10-të me sanksione

schedule17:42 - 2 Shkurt, 2023

schedule 17:42 - 2 Shkurt, 2023

Shefja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen zbarkoi në Kiev përpara një samiti të madh për të treguar mbështetjen evropiane për Ukrainën. Ajo i tha presidentit ukrainas Zelenskyy se blloku po përgatitte më shumë sanksione kundër Rusisë. Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen mbërriti në Kiev të enjten përpara një samiti BE-Ukrainë të organizuar nga vendi i shkatërruar nga lufta.

Mirë që jam kthyer në Kiev, hera ime e katërt që nga pushtimi i Rusisë… Ne jemi këtu së bashku për të treguar se BE-ja qëndron pranë Ukrainës aq fort sa kurrë. Dhe për të thelluar më tej mbështetjen dhe bashkëpunimin tonë,” shkroi ajo në Twitter.

BE premton sanksione të reja

Presidenti ukrainas Volodomyr Zelenskyy falënderoi BE-në për mbështetjen e saj, përfshirë për ofertën e saj për anëtarësim në bllok, duke thënë se “integrimi pan-evropian forcon aftësinë tonë për të mbrojtur jetën”. Megjithatë, ai shprehu gjithashtu zhgënjimin që ritmi i sanksioneve të BE-së kundër Moskës ishte “ngadalësuar pak” në muajt e fundit.

Në një konferencë të përbashkët për shtyp, von der Leyen u përgjigj: “Ne do të prezantojmë, me partnerët tanë të G7, një kufi shtesë çmimi për produktet e naftës ruse dhe deri më 24 shkurt – saktësisht një vit që nga fillimi i pushtimit – ne synojmë të kemi Paketa e 10-të e sanksioneve në fuqi”.

Udhëheqësi i BE u shoqërua nga një ekip prej 15 komisionerësh të tjerë, përfshirë kryediplomatin e bllokut Josep Borrell.

“Evropa qëndroi e bashkuar me Ukrainën që nga dita e parë. Dhe do të vazhdojë të qëndrojë me ju për të fituar dhe rindërtuar,” tha Borrell. Ai njoftoi gjithashtu një dyfishim të trupave ukrainase që do t’i jepen trajnime speciale në BE këtë vit, duke e çuar numrin në 30,000.

Ai gjithashtu premtoi 25 milionë euro (27.5 milionë dollarë) për të hequr minat tokësore në zonat e rikapura nga forcat ukrainase.

Çfarë është në axhendën e samitit?

Samiti i së premtes është caktuar për të diskutuar ndihmën ushtarake për Ukrainën , si dhe rrugën e mundshme të vendit drejt anëtarësimit në BE. Kievit iu dha statusi i kandidatit në qershor të vitit të kaluar. Megjithatë, BE-ja e ka bërë të qartë se nuk do të pranojë një vend në luftë – dhe se së pari duhet të bëjë reforma serioze financiare dhe politike.

Për këtë të fundit, Von der Leyen vlerësoi përpjekjet që Ukraina ka bërë deri më tani, duke i thënë Zelenskyy-t: “Ju përgëzoj për reagimin kaq të shpejtë në nivel politik për t’u siguruar që lufta kundër korrupsionit po jep rezultate të prekshme dhe po rritet më tej. ”

Evropa e ka ruajtur rolin e saj si një aleat i vendosur i Ukrainës që kur Rusia pushtoi vendin në shkurt 2022. Mbledhja e së enjtes shënon delegacionin më të madh të BE-së që Kievi ka pritur që atëherë. Komisionerët, si dhe presidenti i Këshillit Charles Michel, do të zhvillojnë bisedime me Presidentin Zelenskyy dhe zyrtarë të tjerë ukrainas.

BE-ja ka premtuar tashmë rreth 18 miliardë euro ndihmë për Ukrainën këtë vit, duke përfshirë fonde për të mbajtur shërbimet thelbësore në funksion dhe për të ndihmuar Kievin të paguajë pagat e punonjësve publikë./ DW