Vokshi: Po manipulohet e vërteta e zjarreve në çerdhe

schedule14:35 - 23 Gusht, 2018

schedule 14:35 - 23 Gusht, 2018

Partia Demokratike ka reaguar pas njoftimit të Drejtorisë së Mbrojtjes nga Zjarri dhe Shpëtimit lidhur me zjarrin e rënë në çerdhet e Tiranës në ditët e fundit. Sipas kryetares së Komisionit të Edukimit Albana Vokshi, shërbimi i zjarrëfikseve, ashtu si drejtoresha e çerdhes po ndihmojnë kryebashkiakun në fshehjen e së vërtetës dhe largimit të përgjegjësisë nga pushteti vendor.

Mungesa e reagimit zyrtar të kreut të bashkisë së kryeqytetit Erion Veliaj për shërthimin e bombolës së gazit në çerdhen 14 dhe zjarrin në çerdhen 16 në Tiranë, ka nxjerrë sërisht në deklaratë Partinë Demokratike.

Jo vetëm nuk ka asnjë reagim zyrtar nga Kryetari i Bashkisë, Erion Veliaj, por ai po bën gjithçka për të manipuluar opinionin publik”.

Për këtë përdor institucionin në varësi të tij, thekson selia blu, të cilët njoftuan se shpërthimi në çerdhen 16, sipas ekspertizës ishte i qëllimshëm, duke konfirmuar versionin e dhënë që ditën e parë nga drejtoresha e çerdheve në bashki.

Drejtoresha e çerdhes: “Ka një disinformim për një ngjarje që ka ndodhur ngjitur me godinën e çerdhes, e theksoj ngjitur me godinën dhe jo në godinën e çerdhes. Për sa i përket sigurisë së elementëve të shërbimit dhe në rastin konkret, bombulat e gazit janë me çerifikatë sigurie. janë të kolauduara dhe nuk ka patur shpërthim bombule, as flakë në godinë”

Vokshi: “Nëse e vërteta do të ishte kjo që po tenton të na imponojë Erion Veliaj, atëherë i gjithë shteti duhet të ishte në këmbë, sepse do të ishim përpara akteve të mirëfillta terroriste.
Në të dyja rastet, si drejtoresha e çerdheve, si zjarrfikësit, po manipulojnë të vërtetën, duke konsumuar disa vepra penale, për të fshehur përgjegjësinë e Erion Veliajt, njësoj siç u veprua edhe me fshehjen e vrasjes së 16 vjeçarit Ardit Gjoklaj në landfillin e Sharrës 2 vjet më parë”.  

Është heshtja e kryebashkiakut për demokratët prova më e qartë e përgjegjësisë së tij ligjore për sigurinë e cënuar të dhjetëra vogëlushëve të cilët Veliaj, thekson vokshi, i përdor vetëm si fasadë dhe kapital politik./abcnews.al