Vllaznia tronditet nga polemikat mes drejtorit teknik dhe kapitenit

schedule18:04 - 10 Shkurt, 2019

schedule 18:04 - 10 Shkurt, 2019

Polemika të ashpra kanë tronditur Vllazninë e Shkodrës. Ka akuza mes drejtorit të akademisë dhe kapitenit të skuadrës. nNuk mjafton eleminimi në Kupë dhe rreziku në kampionat.

Vllaznia është e detyruar të përballet edhe me një polemikë të brendshme mes drejtorit teknik të Akademisë, Alban Hasani, dhe kapitenit të skuadrës së të rriturve, Gilman Lika.

Nisur që më 4 shkurt me kritikat e Hasanit ndaj ekipit dhe trajnerit Lika, kjo polemikë rrezikon të dëmtojë në mënyrë të pandreqshme sezonin e shkodranëve.

Hasani ka deklaruar se lojtarët nuk po luajnë siç duhet dhe se duhet të ketë masa ndaj tyre, ndërsa Lika i është përgjigjur duke i thënë se kritikat i presin nga njerëzit e sportit, jo nga ata që vijnë nga jashtë futbollit.

Drejtori i sotëm teknik i Vllaznisë ka qenë njeri I futbollit, por Lika e akuzon për lidhje me politikën, ndërsa burime pranë klubit shtojnë se bëhet fjalë edhe për lidhje të tjera, jashtë partive.

Akuzat janë bërë edhe më të rënda pasi të dy e kanë akuzuar njëri-tjetrin si njerëz që punojnë kundër interesave të Vllaznisë.

Është hera e parë që ndodh një konflikt i tillë brenda një klubi, që nga vjeshta e vitit 2017, kur Sulejman Starova, këshilltari i presidentit të Partizanit Demi, sulmoi ish-trajnerin Iuliano dhe ish-drejtuesin Luçiano Moxhi, se kishin dështuar në projektin e tyre.

Partizani vjet rrezikoi të mbetej jashtë Europës, ndërsa nuk luftoi dot për titull, edhe pse u formua me pretendime të mëdha, ndërsa këtë vit, pa asnjë polemikë të brendshme, është në krye të renditjes.

Tek Vllaznia, ndërkaq, duket se klubi nuk po reagon për të mbyllur këtë polemikë, dhe burime në Shkodër bëjnë me dijë se kjo ndodh sepse Bashkia nuk interesohet, pra klubi nuk ka drejtues që të vendosin harmoninë.

Skuadra e drejtuar nga trajneri Hasan Lika është në krye të Kategorisë së Parë, por u eleminua nga Kupa e Shqipërisë pas humbjes me Kamzën, si dhe ka konkurrencën e Erzenit të Shijakut në përpjekjen për t’u rikthyer në Superligë./abcnews.al