Vinte jetën e qytetarëve në rrezik, i riu falsifikonte dokumente të Covid për të udhëtuar jashtë

schedule11:26 - 5 Dhjetor, 2020

schedule 11:26 - 5 Dhjetor, 2020

Një 21-vjeçar është ekspozuar nga gazetarët e fshehtë, pasi shiste dokumente false të koronavirusit në mënyrë që qytetarët britanikë të mund të udhëtonin jashtë vendit. Danyal Sajid thuhet se tashmë ka shitur deri në 50 dokumente që tregonin rezultate negative në testin për Covid-19, të cilat janë kusht për të hyrë në shumë vende.

Sajid, i cili punon si punëtor banke, gjithashtu i shiti këto certifikata të paligjshme për 500 paund. Kjo do të thotë që qindra britanikë që kanë udhëtuar me dokumente false, mund të kenë qenë prekur nga Covid, ndërsa ai haptas mburret se ka shpenzuar të ardhurat e tij të paligjshme në një udhëtim në Dubai javën e kaluar.

Sajid (në foto) u mburr me humbjen e të ardhurave në makina luksoze dhe një prostitutë në Dubai, ku ai udhëtoi nga Britania javën e kaluar duke përdorur një nga dokumentet e tij të fshehta

Mashtruesi, i cili e ka reklamuar hapur në mediat sociale këtë teknike që ka ndjekur, tha se ishte e lehtë ta bënte këtë gjë pasi është pothuajse e pamundur për kompanitë ajrore dhe pikat kufitare të kontrollojnë nëse dokumentet janëe origjinale. /abcnews.al

Sajid, nga Yorkshire, punon në shërbimin e klientit për një bankë të madhe, por bën 'gjithçka që mundet' në krah për të bërë para shtesë.  Në foto: Mund të shihet një reklamë e mediave sociale nga Sajid