VIDEO/ Tym pranë Capitol-it, autoritetet japin alamin: Mbrohuni me çdo kusht

schedule17:55 - 18 Janar, 2021

schedule 17:55 - 18 Janar, 2021

Autoritetet kanë urdhëruar karantinimin e godinës së Kogresit Amerikan për atë që ato e quajtën “kërcënim nga jashtë”.

Gjithçka ndodhi pasi shtëllunga të mëdha tymi u panë në afërsi të Capitol-it duke bërë që institucionet e sigurisë të jepnin alarmin duke iu thënë punonjësve që të mos dilnin në dritare dhe “të mbronin veten në çdo mënyrë”.

Më pas, policia njoftoi se tymi i madh erdhi për shkak të djegies së batanijeve dhe disa pajisjeve të tjera që një i pastrehë kishte poshtë një ure prane Capitol-it.

Gjithçka po ndodh vetëm dy ditë para inagurimit të Joe Biden si President i SHBA-ve, ndërsa autoritetet janë duke kontrolluar me imtësi nëse mbështetës të Trump-it kanë plane për të ndërhyrë në çdo mënyrë në këtë ceremoni. /abcnews.al