VIDEO/ Trofeu i katërt sezonal, Bayern Munchen konfirmohet “mbreti” i Europës

schedule23:38 - 24 Shtator, 2020

schedule 23:38 - 24 Shtator, 2020

Bayern Munchen fiton trofeun e radhës. Pas kampionatit, Kupës së Gjermanisë dhe Champions League, skuadra gjermane fiton edhe Superkupën e Evropës. 2-1 fituan djemtë e Hans-Dieter Flick përballë Sevillas në “Puskas Arena” të Budapestit.

Minuta e 13-të solli zhbllokimin e sfidës. Spanjollët fituan një penallti pas ndërhyrjes së parregullt të David Alaba ndaj Ivan Rakitic. Lucas Ocampos nuk gaboi përballë Manuel Neuer, duke kaluar skuadrën andaluziane në avantazh.

Bayern u hodh në sulm dhe barazoi takimin në minutën e 34-t. Asist perfekt i Robert Lewandowskit dhe finalizim i Leon Goretzkas. Bavarezët gjetën një tjetër gol në minutën e 51-të me anë të Lewandowskit, por VAR-i frenoi festën e rekordmenëve gjermanë.

90 minutat u mbyllën pa fitues dhe ekipet shkuan në shtesa. Bayerni vijoi të krijonte më shumë dhe ia doli të gjente golin e fitores. Minuta e 104-t dhe Javi Martinez, i cili kishte vetëm 5 minuta që ishte futur në fushë, realizoi me kokë.

Kohë nuk kishte më për Sevillan, Bayerni e menaxhoi avantazhin dhe në fund festoi fitimin e trofeut të katërt brenda pak muajve. /abcnews.al

Superkupa e Evropës, “Puskas Arena”
Bayern Munchen-Sevilla 2-1
(Goretzka 34′, Martinez 104′ / Ocampos (pen) 13′)