VIDEO/ Si sot 10 vite më parë, Spanja “çmontonte” Italinë në finalen e Kampionatit Europian

schedule08:07 - 1 Korrik, 2022

schedule 08:07 - 1 Korrik, 2022

Data 1 korrik 2012 nuk do të harrohet kollaj nga tifozët e kombëtares spanjolle.

Në Kiev të Ukrainës, Spanja dhe Italia u përballën së bashku për finalen e Kupës së Europës. Një finale shumë e bukur ku të dyja ekipet kanë luajtur pothuajse njësojë, por Spanja u tregua atë natë 4 herë konkrete në portën e mbrojtur nga Buffon.

Në minutën e 14-të ishte David Silva ai që hapi serinë e golave. Më pas u shoqërua me Jordi Alban ë minutën e 41-të duke e mbyllur kështu pjesën e parë. Pjesa e dytë nuk pati ndonjë reagim nga Italia, pasi në minutën e 84-të Torres trefishon shifrat dhe në minutën e 88-të Juan Mata i vendos kapakun ndeshjes.

Një formacion startues i Spanjës ku sulmues qendrorë ishin dy shtatshkurtër, Iniesta dhe David Silva. Ky rezultat final mund të ketë qenë fitorja më e thellë në një finale të Kampionatit Europian./ h.ll/abcnews.al