VIDEO/ Forcat ruse bombardojnë spitalin në Mariupol

schedule11:35 - 29 Prill, 2022

schedule 11:35 - 29 Prill, 2022

Forcat ruse kanë bombarduar një spital ushtarak në Mariupol, i cili ndodhej pranë fabrikës së çelikut Azovstal, shkruan Daily Mail.

Sipas informacioneve, raportohet për të lënduar.

“Gjatë natës në spitalin ushtarak që gjendet në territorin e fabrikës Azovstal në Mariupol ku po qëndrojnë edhe ushtarët ukrainas, rusët lëshuan bomba të shumta aq sa depërtuan edhe në strukturën e betonit që shërbente si mburojë”, thuhet në deklaratë.

Rreth 600 njerëz mendohet se janë strehuar në spital, shumë prej të cilëve po trajtohen për plagët e luftës, përfshirë 50 fëmijë dhe të moshuar.

/abcnews.al