spital

82b459a3-6174-465b-a015-5c52cd90ce11.jpg
So Nila15:35 | 30/03/2020

Spitali Mount Sinai në New York po punon me një organizatë humanitare  për të ngritur një spital  në Central Park për të ndihmuar në fluksin e vazhdueshëm të pacientëve gjatë pandemisë koronavirus.

Tendat në Central Park pritet të kenë 70 shtretër të rregullt dhe 10 shtretër të kujdesit intensiv dhe do të hapet të martën, tha një zëdhënës i spitalit.

Spitali do të ndërtohet në partneritet me Samaritan’s Purse, një organizatë ungjillore e ndihmës së krishterë.

Punonjësit e kujdesit shëndetësor në të gjithë SHBA janë duke u përgatitur për fluksin e pacientëve dhe janë duke bërë thirrje për mungesën e pajisjeve mbrojtëse dhe respiratorëve të nevojshëm për të trajtuar nurmin e lartë të rasteve.

Në një konferencë shtypi të dielën, Guvernatori Andrew Cuomo tha se ai pret që të ketë një numër të lartë vdekjesh nga virusi në shtetin e Nju Jorkut. Deri më tani, 59.513 njerëz kanë testuar pozitiv për COVID-19, sëmundja e shkaktuar nga koronavirusi dhe 965 kanë vdekur.

Një spital tjetër në terren ka qenë gjithashtu në ndërtim e sipër nga Korpusi i Inxhinierëve të Ushtrisë amerikane në Qendrën e Kongresit Javits të qytetit. Spitali i përkohshëm pritet të hapet të hënën me gati 3,000 shtretër, dhe është planifikuar që të trajtohen pacientët që nuk kanë COVID-19./abcnews.al

 

lezhaaaaaaaa-1280x613.gif
eri Ida12:50 | 30/03/2020

Lezha është një ndër qarqet ku janë identifikuar persona të infektuar me koronavirus. Deri më tani në qyetet janë konfirmuar 5 persona dhe një tjetër është konfirmuar një ditë më parë në Mirditë.

Një 18 vjeçare nga Lezha është dhe një ndër pacientet e para e konfirmuar me COVID 19 ka kryer një ndërhyrje në spitalin Shefqet Ndroqi.

Gazetari  Gjergj Figuri raporton për Abc News se fatmirësisht këtë të hënë në Lezhë nuk është konfirmuar asnjë rast tjetër me koronavirus ndërkohë thekson se familjarët e pacientëve të konfirmuar dhe personat që kanë pas kontakte me to ndodhen të izoluar në shtëpitë e tyre.

Ndër të tjera gazetari bën me dije se për shkak se një pjesë e stafit mjeksor ndodhet në karantinë për shkak të kontakteve që kanë pasur me pacientët e koronavirusit është shprehur se tashmë një problematikë në këtë qytet është mungesa e mjekëve të familjes. Sipas tij drejtoria Rajonale e shëndetsisë në Lezhë nuk jep asnjë detaj në lidhje me këtë.

Ndërkohë në lidhje me rastin e 55 vjeçarit, që është konfirmuar një ditë më parë me COVID 19 është shprehur se ai ishte ekonomist në spital dhe deri më tani janë bërë testet të gjithë personave që ai ka pas kontakt të afërt./abcnews.al

Operacion-1280x654.gif
eri Ida11:40 | 30/03/2020

Spitali “Shefqet Ndroqi”, është spitali i dytë COVID në vendin tonë që do të shërbejë për të gjithë pacientët që përveç koronavirusi kanë shfaqur problem tjetër shëndetsor.

Një 18 vjeçare nga Lezha është rasti i parë i shtruar në këtë spital, e cila ishte e prekur nga COVID 19 , pasi e kishte marrë nga gjyshja e saj. Gazetarja Esiona Konomi raporton për Abc News se 18 vjeçarja ishte në karantinë në banesën e saj bashke me familjaret e tjere, ndërsa gjyshja ndodhej në spital. Vajza në mënyrë të papritur ka pasur dhimbje barku që janë identifikuar si dhimbje nga apandesiti, duke bere nevojen e nje nderhyrje.

Operacioni është zhvilluar nga stafi mjeksor për rreth dy orë, të cilët kanë qenë të pajisur me pajisje shtesë mbrojtëse, pasi pacientja ishte e prekur me COVID 19. Ajo akoma ndodhet në spital, ndërsa nuk është lejuar asnjë kontakt me familjarët e saj,  ajo ka komunikuar vetëm përmes telefonit pasi ato ndodhen në karantinë në shtëpinë e tyre ne lezhe.

Ndër të tjera gazetarja e abcnews.al bën me dije se siç ministria tashmë ka konfirmuar do të jenë 4 njësi që do të shërbejnë për pacientët e infektuar me COVID 19.  I pari është cilësuar Infektivi, i dyti është Shefqet Ndroqi ku do të vendosen fillimisht pacientët që kanë një sëmundje paralele përveç COVID 19 siç ishte dhe rasti i pacientes 18 vjeçare nga Lezha.

Do të ndihmojë për këtë qëllim edhe reparti i kirurgjisë në QSUT dhe një tjetër spital që do të ndërtohet në autostradë në ambjentet e një godine që ka shërbyer si universitet privat që pritet tashmë të jetë gati sipas ministrisë për një muaj, ku do të trajtohen pacientët e infektuar me gjendje më të mirë shëndetsore jo ato pacientë me terapi itensive./abcnews.al

linjeee-1280x594.jpg
eri Ida16:17 | 24/03/2020

Drejtori i Spitalit të Kavajës Përparim Daiu ka dhënë detaje në lidhje me kontaktet që ka pasur me 43 vjeçarin i cili humbi jetën një ditë më parë si pasojë e infektimit me COVID 19.

Në një lidhje direkte për ABC News Daiu është shprehur se 43 vjeçari kishte ardhur na italia me 27 shkurt dhe në 13 ka shfaqur dhe siptomat e para si pacient i prekur na koronavirusi.

Ndër të tjera ai ka thënë për abcnews.al se Nebiu nuk kishte pranuar që në fillim që të shkonte tek infektivi me shpresën se do ta kalonte gjëndjen në shtëpinë e tij por siç duket fundi ishte fatal për jetën e tij.

Data e fundit që unë kam kontaktuar ka qenë data 13 ku më ka thënë se kishte temperaturë dhe ethe dhe më ka kërkuar ndihmë se si mund të të veproje. Për këtë unë i kam thënë  që të kontaktojë 127. Pasi ka komunikuar me 127 menjëherë pasi i ka njohur simptomat me 27 shkurt ka qenë i kthyer nga Italia në Shqipëri. Këto simptoma na bënte dhe ne si miq që të dyshonim se ai ishte i prekur dhe e këshillova që të qëndronin në shtëpi, por në datën 15 gjendja nuk ka qenë e stabilizuar i kam dërguar urgjencën në bashkëpunim me qëndrën kombëtare dhe ai e ka refuzuar dhe ka kërkuar që të qëndrojë në shtëpi do e kaloj gjendjen në shtëpi. Pas 3-4 ditësh gjendja nuk është stabilizuar dhe më pas e dërguam në Tiranë dhe fatkeqësisht ishte një lajm që nuk e prisnim. Ai ishte një luftëtar në vetvete dhe donte që të ndihmonte veten, por që nuk ndihmoi asnjë në këtë rast. Jemi shokuar nga ky lajm”, është shprehur ai.

Pjesë nga biseda:

I ndjeri Nebi Ismaili përveç obizitetit nuk raportohet se ka pasur sëmundje tjetër nga kontaktet e fundit që ju keni pasur ka treguar frikë apo ka qenë optimist?

Ai ishte tip sportiv dhe besonte se do e kalonte këtë por kjo është një sirenë alarmi për të gjithë është një virus që është i panjohur për shëndetsinë dhe nuk ka asnjë ilaç që ta shërojë këtë. Ky virus ka treguar se është i frikshëm dhe ne duhet të jemi sa më të kujdesshëm dhe në lidhje me masat që ka marrë qeveri. Unë i bëj thirrje se ne që kemi humbur miqtë dhe të afërmit të jenë më të kujdesshëm ndaj masave të marra nga qeveria dhe të mos dalin orar pa orar.

Kavaja tashmë është një qendër e prekur nga COVID 19, si paraqitet gjëndja në spital?

Si Kavaja mund të jetë Durrësi, Vlora dhe Tirana efekti që 90 % e popullsisë kanë të afërm në itali dhe Evropë dhe shumë persona kanë ardhur në data që na rriskojmë që të kemi një shpërndarje të madhe të përhapjes së koronavirusit. Të respektojmë rregullat dhe të qëndrojmë në vetëkarantinim mos ta përhapur më tej koronavirusin. /abcnews.al

26276606-8140823-image-a-46_1584917665965-600x360-1.jpg
So Nila15:00 | 23/03/2020

Franca ka filluar ndërtimin e spitaleve në terren duke ngritur çadra ushtarake. Ky veprim ka ardhur pasi numri i të infektuarëve nga koronavirusi në botë po i kalon 340 mijë persona.

Ushtarët francezë janë fotografuar duke vendosur qendra mjekësore në Mulhouse, i cili së bashku me Alsace, janë zonat më të prekura nga Covid-19.

Kujtojmë se Franca ka mbyllur kufijtë me disa shtete evropiane.

Numri i të infektuarëve vazhdon të rritet me shpejtësi. Deri më tani janë shënuar 674 viktima nga koronavirusi.

Gjithashtu qeveria ka ndërmarrë edhe masat e rëndësishme të distancimit social./abcnews.al

 

 

 

skynews-italy-coronavirus_4951296-1-1280x720.jpg
So Nila12:15 | 20/03/2020

Mjekë të dëshpëruar italianë në qendrën e tanishme të koronavirusit thonë se të gjitha përpjekjet e tyre nuk mjaftojnë, teksa numri i vdekjeve në vend kaloi dhe atë të Kinës.

Numri i të vdekurve në Itali, ditën e djeshme kapi shifrën 3405, më të lartën në botë, pavarësisht përpjekjeve heroike të mjekëve për të mbajtur gjallë të sëmurët.

Një video shfaq njerëz duke vuajtur për të marrë frymë; ata shtrëngojnë kraharorët dhe mbahen te tubat e tyre në një sallë të mbushur me monitorë pulsues.

Stafi nxiton vazhdimisht nga krevati në krevat për të ndihmuar pacientët e stresuar./abcnews.al

 

 

 

 

 

 

 

Capture-70.png
So Nila10:30 | 18/03/2020

“Anija e Urgjencës Mjekësore “, e cila do të jetë në gjendje të trajtojë rastet e koronavirusit dhe pacientëve me sëmundje të ngjashme të frymëmarrjes, u krijua nga Instituti 701 i Korporatës së Ndërtimit të Anijeve të Kinës, një njësi kërkimore e bazuar në Wuhan.

Kina ka vetëm një anije spitalore, Daishandao 14,000 ton, e cila operohet nga Marina e Ushtrisë çlirimtare të Popullit dhe përdoret kryesisht për misione humanitare jashtë shtetit nën emrin “Arka e Paqes”.

Daishandao ka rreth 300 shtretër, përfshirë 20 shtretër për kujdes intensiv dhe 10 për karantinë, por përqendrohet në shërbime mjekësore për sëmundje jo infektive dhe lëndime, pa aftësi specifike për sëmundje ngjitëse.

 

“Anija e re, do të jetë në gjendje të sigurojë ndihmë mjekësore jashtë vendit gjatë një epidemie, si dhe të përdoret për evakuime. Dizajni i funksioneve të tij karantinë gjithashtu mund të kthehet edhe në një anije luftarake kineze”, tha Song Zhongping, një komentues i çështjeve ushtarake me bazë në Hong Kong.

“Karakteristika kryesore e anijes do të jetë aftësia e tij karantine për të parandaluar infeksionin,” tha Song.

“Unë mendoj se në të ardhmen, anijet luftarake do të shtojnë modulet e parandalimit të sëmundjeve ngjitëse. Në rastin e një shpërthimi të sëmundjes infektive në det, pacientët mund të futen në karantinë për të parandaluar përhapjen e mëtejshme. “/abcnews.al

banorettttt.jpg
eri Ida13:16 | 05/03/2020

Shoqërimi për në spital i një prej nxënëse të shkollës së mesme “Janaq Kilica” në Fier ka alarmuar sërish prindërit. Ata kanë shkuar me nxitim në shkollë dhe kanë hyrë në oborr për të mësuar për gjendjen shëndetësore të fëmijëve të tyre.

Madje një nënë thotë për abcnews.al se u njoftua nga vajza e saj që nuk është në gjendje të mirë shëndetësore.

“Vajza kishte marrje frymë, dhe ishte e trembur. Kishte dhe disa vajza të tjera dhe i kishin nxjerrë nga pas por nuk e di se sa është numri. Po i mbanin jashtë duke i qetsuar me psikologe. Nuk kemi siguri për fëmijët këto duhet ta kishin mbyllur shkollën dhe ato të qetsoheshin”, shprehet nja nga nënat e nxënëseve të helmuara.

Ndërkohë një tjetër prind përmes shprehet i zhgënjuer nga reagimi i drejtoreshës, i cili thekson faktin se ato dhe pas herës së parë nuk kanë kontaktuar me nxënësit dhe sot thotë se ska probleme.

“Kam vajzën ka ndejtur dy ditë atje me serum është një rast i përsëritur frika se mos bëhet si në mode pasi mund të vijojë dhe në shkolla të tjera. Sjellja e drejtoreshës la për të dëshiruar as nuk e ka marrë mundimin që të pyesë nxënësit. E vetmja gjë që ne po mendojmë për momentin të heqim fëmijët nga shkolla”, shprehet një ndër prindërit e nxënësve me probleme shëndetsore nga helmimi./abcnews.al

dolores-aveiro.png
Vladimir Prenga11:57 | 03/03/2020

Nëna e Cristiano Ronaldo ka përfunduar në spital në orët e para të ditës së sotme. Rreth orës 5:00 të mëngjesit ajo është dërguar me urgjencë në spital, për shkak të një goditjeje që ka marrë në tru.

Gjithsesi raportohet se 65-vjeçarja se është e ndërgjegjshme dhe gjendja e saj është e qëndrueshme. Dolores Aveiro pritet t’i nënshtrohet testeve të tjera mjekësore në orët në vijim, për të mësuar edhe më shumë mbi gjendjen e saj shëndetësore.

Dolores në të shkuarën ka pasur probleme me kancerin dhe e fitoi atë betejë. Gjithsesi të tjera probleme shëndetësore e kanë shqetësuar nënën e CR7, për të cilën shpresohet që të bëhet mirë sa më shpejt dhe të lërë ambientet e spitalit. /abcnews.al

1530469539_spitalishefqetndroqi.jpg
R D20:53 | 25/02/2020

Një 45-vjeçar nga Skrapari ka ndërruar jetë në Sanatoriumin e Tiranës. Burimet thanë se Vjetar Alushi ishte paraqitur në orët e para të mengjesit në spitalin rajonal të Beratit, me simptoma të gripit dhe ne gjendje të rënduar për shkak të insuficences pulmonare.

Por me pas ishte dërguar ne spitalin Universitar “Shefqet Ndroqi” në kryeqytet, për kujdes më të specializuar.

Burimet thanë se 45-vjeçari nderroi jetë në Sanatorium ditën e martë.

Po sipas burimeve spitalore, pacientit i janë kryer te gjitha analizat. Dyshimet jane se ai mund te ishte prekur nga gripi i tipit A H1N1, i njohur ndryshe si gripi i derrit. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono