Vdekja e nënës së re, Manastirliu: Vendimi pas ekspertizës

schedule12:17 - 25 Prill, 2019

schedule 12:17 - 25 Prill, 2019

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka ngritur një grup specialistesh për të verifikuar a është ndjekur protokolli mjekësor në rastin e 25-vjeçares që humbi jetën pas lindjes në spitalin e Elbasanit.

Nga studio e ABC News ministrja Ogerta Manastirliu bëri të ditur se pret rezultatet e ekspertizës mjeko-ligjore për të marrë vendim ndaj mjekëve.

Me ndryshimet në Kodin Penal të cilat parashikojnë ndarje të gabimit mjekësor nga neglizhenca ministrja e Shëndetësisë beson se do të rikthehet besimi i qytetarëve tek bluzat e bardha.  Sa i përket ankesave të të sëmurëve për cilësinë e barnave që tregtohen në vendin tonë ministrja Mansatirliu dha këtë përgjigje.

Ndërkohë ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh se barnat që hynë në Shqipëri disponojnë të gjitha certifikatat e sigurisë./abcnews.al