Vdekja e 9-vjeçares në Greqi, zbardhen mesazhet mes nënës vrasëse dhe mjekut

schedule21:07 - 22 Prill, 2022

schedule 21:07 - 22 Prill, 2022

Kanë dalë detaje të reja për nënën e cila akuzohet se ka vrarë vajzën e saj 9-vjeçare.

Mediat greke kanë zbardhur telefonatën mes Roula Pispirigou në një kohë kur mjekët po bënin përpjekje mbinjerëzore për të mbajtur gjallë Georgina 9-vjeçare. Zhvillimet e reja po i shtohen enigmës dramatike të rastit thriller në Patras.

Sipas Mega-s, më 29 janar teksa Georgina po shërohej, Roula po fliste me një mjek në Patras dhe e informonte “pa ngarkesë emocionale” për ecurinë e 9-vjeçares.

Madje, rezulton se ka zënë një bisedë me doktorin sikur nuk po ndodhte asgjë.

Në të njëjtën kohë, kanë dalë në dritë prova të reja që duket se po shtrëngojnë lakun rreth nënës 33-vjeçare.

Ekzaminuesit mjekësorë që hedhin poshtë Pispirigou thonë se ketamina nuk mund të ishte dhënë pas vdekjes, pasi ekzaminimi histopatologjik i 9-vjeçares nuk identifikoi ndonjë shkak patologjik, por përcaktoi se fëmija ishte ndaluar nga një faktor ekzogjen, nga mjekimi i mundshëm.

Krahas hetimeve për vdekjen e Georgina, për të cilën tashmë është arrestuar nëna, Roula Pispirigou, në mikroskopin e autoriteteve ka rënë edhe vdekja e Irisës dhe Malenës.

Lidhur me vdekjen e vogëlushes Iris duket se dalin të dhëna të ndryshme, pasi sipas asaj që transmeton televizioni STAR, peizazhi nuk është i qartë sa i përket personit që e gjeti fëmijën të vdekur në djep.

Konkretisht, Dimitra Pispirigou është shprehur kategorike se foshnjën e ka gjetur të vdekur në krevat fëmijësh, në orën 11.30 të mëngjesit të së dielës së 21 janarit. Mirëpo, deklarata e re e tezes së tre fëmijëve të vdekur nga Patras bie ndesh me atë që dyshohet se dëshmohet nga pediatri i Georgina, i cili sipas raportimit të kanalit pretendon se Roula Pispirigou e ka kontaktuar për t’i thënë se 9-vjeçarja kishte gjetur motrën e saj e vdekur në krevat fëmijësh.

Kujtojmë se Dimitra Pispirigou ishte në shtëpi me motrën e saj Roulën dhe Georgina e vogël, kur Irisi u nda nga jeta.

Një tjetër pikë interesante e kërkimit në arkivin elektronik të Roula Pispirigou është se pas çdo bisede me drejtorin e ICU të Spitalit të Fëmijëve të Patrës, Andrea Iliadis, ajo shkruante pa futur një fjalëkalim “substanca farmaceutikisht aktive”.

Ndër mesazhet që Roula Pispirigou ka shkëmbyer me Iliadis janë këto:

Roula: Kataprezanin dhe Keprën i dhashë tani, se ishte koha t’i merrja dhe t’i nxirrte. Ajo gjithashtu kishte temperaturën 37.9. I dhashë edhe pak Algofren dhe ajo nuk e mbajti as atë.

Iliadis: Nëse ka problem me lëngjet atëherë, ndoshta duhet të shtrohet në pediatri këtu për hidratim.

Biseda ka ndodhur pak para datës 19 janar. Shtatë ditë më vonë, ndërsa fëmija po transferohej në Aglaia Kyriakou, aplikacioni zbuloi filloi të shfaqte reklama që përmbanin termin ketaminë.