Vala e dërgesës së parë nga Perëndimi, Kievi në pritje të armatimeve

schedule16:40 - 31 Janar, 2023

schedule 16:40 - 31 Janar, 2023

Ukraina do të marrë ” nga 120 deri në 140 ” tanke të rënda nga aleatët e saj perëndimorë në ” valën e parë ” të furnizimeve nga 12 vende ka njoftuar Ministri i Jashtëm Dmytro Kuleba.

Kievi ka marrë në ditët e fundit një angazhim nga disa vende perëndimore për të dërguar tanke për të ndihmuar forcat ukrainase të zmbrapsin pushtimin rus.

“ Koalicioni i karrocave tani ka 12 anëtarë. Mund të raportoj se në valën e parë të dërgesave, forcat e armatosura ukrainase do të marrin 120-140 tanke perëndimore ”, tha kryeministri ukrainas në një intervistë në internet që dha. Siç deklaroi ai, bëhet fjalë për tanke gjermane Leopard 2, britanike Challenger 2 dhe amerikane M1 Abrams. Kyiv gjithashtu pret të furnizohet me tanke franceze Leclerc.

Kouleba nuk dha një orar të saktë për dërgesat. Do të duhet gjithashtu pak kohë për të trajnuar ushtarët ukrainas në përdorimin e këtyre tankeve.

Ai vuri në dukje se vendi i tij po punon në prapaskenë për të siguruar tanke edhe nga vendet e tjera, në këtë fazë kritike të luftës.

Ne vazhdojmë të punojmë, si për të zgjeruar koalicionin e karrocave (përfshirë numrin e vendeve) ashtu edhe për të rritur kontributin e atyre që tashmë janë zotuar të na japin“, tha ai.

Kievi po planifikon një kundërsulm të madh që synon çlirimin e territorit të kontrolluar nga Rusia në Ukrainën jugore dhe lindore. Megjithatë, SHBA-të u kanë kërkuar autoriteteve ukrainase që t’i shtyjnë këto plane derisa të arrijë ndihma ushtarake perëndimore. Por Ukraina shqetësohet se Rusia mund të nisë kundërsulmin e saj në javët dhe muajt e ardhshëm./abcnews.al/