Ushtari britanik i kapur rob nga rusët, Johnson: Shpresoj që të trajtohet me kujdes dhe dhembshuri

schedule15:12 - 20 Prill, 2022

schedule 15:12 - 20 Prill, 2022

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson, ka folur për Aiden Aslin, luftëtarin britanik të kapur rob nga forcat ruse në Mariupol.

I pyetur nëse pamjet që tregojnë atë duke u intervistuar nën presion “për qëllime propagandistike” ishin shkelje flagrante e konventave të Gjenevës, Johnson u përgjigj:

“Unë mendoj se të gjithë do të duan të nxisin shtetin rus që të trajtojë zgjedhësin e tij në mënyrë njerëzore dhe me dhembshuri. Sipas mendimit tim, edhe pse ne nuk i inkurajojmë njerëzit, në fakt, ne në mënyrë aktive i bindim njerëzit që të shkojnë të bëhen pjesë e këtij konflikti, unë e kuptoj se ai kishte shërbyer në forcat ukrainase për disa kohë dhe situata e tij ishte shumë e ndryshme nga ajo e një mercenari. Shpresoj që të trajtohet me kujdes dhe dhembshuri.”

Pamjet e transmetuara në televizionin shtetëror rus të hënën treguan Aslin dhe një tjetër luftëtar britanik të kapur, Shaun Pinner, duke i bërë thirrje kryeministrit të ndihmonte në lirimin e tyre në këmbim të lirimit të politikanit pro-Kremlinit nga Ukraina, Viktor Medvedchuk.

Familja e Aslin tha se ai ishte ushtar legjitim me forcat e armatosura të Ukrainës dhe po fliste nën presion në videon e transmetuar. /abcnews.al