Ushqimet që duhet të shmangni gjatë gripit

schedule15:25 - 13 Janar, 2020

schedule 15:25 - 13 Janar, 2020

Ne i dimë ushqimet që na bëjnë të ndihemi më mirë kur jemi me temperaturë, si një tas me supë pule, ose një gotë me çaj xhinxhër. Keni menduar ndonjëherë për ushqimet që ju bëjnë një grip të përkeqësohet?

1.Ëmbëlsiratshman

Sheqeri dobëson rruzat e bardha të gjakur të cilat janë çelsi për luftimin e infeksioneve. Mos i konsumoni ato dhe gjithashtu lëngjet që përmbajnë sheqer deri sat ë ndiheni më mirë

2.Karbohidratet

Në qoftëse doni të hani pasta, bukë apo karbohidrate të tjera mendohuni mirë pasi ato treten duke u kthyer në sheqer dhe arsyen sapo e thamë më sipër.

3.Alkooli:

Ndikon drejtpërdrejtë në dehidratim. Të jeni i pa hidratuar kur jeni sëmurë ndikon në dhimbje më të madhe në trupin dhe kockat tuaja.

4.Ushqime pikante

Mund t’ju ndihmojnë për të pastruar hundët e bllokuara. Por mos e përdorni kur keni të përziera sepse vetëm do të përkeqësojë gjendjen.

5.Fast Food

Ushqimi yndyror mund të shkaktojë inflamacion, duke përkeqësuar sistemin imunitar. Ata gjithashtu mund të jenë më të vështirë për t’u tretur se karbohidratet dhe proteinat, kështu që mundohuni t’i shmangni nqs keni përzierje ose dhimbje bark./abcnews.al