Ukraina dhe Rusia shkëmbejnë 144 të burgosur lufte, 95 ushtarë të Azovstal kthehen në shtëpi

schedule02:17 - 30 Qershor, 2022

schedule 02:17 - 30 Qershor, 2022

Inteligjenca ukrainase tha se 144 ushtarë ukrainas, duke përfshirë shumë mbrojtës të fabrikës së çelikut Azovstal në qytetin port jugor të Mariupol, ishin liruar në një shkëmbim të të burgosurve me Moskën.

“Ky është shkëmbimi më i madh që nga fillimi i pushtimit rus në shkallë të plotë. Nga 144 të liruarit, 95 janë mbrojtës të Azovstal”, tha në Telegram drejtoria kryesore e inteligjencës e Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës.

Drejtoria nuk specifikoi se kur dhe ku u bë shkëmbimi apo sa të burgosur rusë u liruan si pjesë e shkëmbimit. /abcnews.al