Udhëheqësi i ri çek: Ukraina meriton të bashkohet me NATO-n

schedule07:35 - 1 Shkurt, 2023

schedule 07:35 - 1 Shkurt, 2023

Presidenti i ri çek Petr Pavel thase Ukraina duhet të lejohet të bashkohet me NATO-n sapo të përfundojë lufta. Pavel, një ish gjeneral i NATO-s, tha se Ukraina do të ishte “moralisht dhe praktikisht e gatshme” për t’u bashkuar me aleancën perëndimore.

Ai vlerësoi mbrojtjen ushtarake perëndimore për Kievin, duke thënë se nuk duhet të ketë “pothuajse asnjë kufi” për atë që vendet duhet të dërgojnë armë. Më tej, ai tha se dërgimi i avionëve luftarakë si F-16 për të nuk ishte “tabu”.

Presidenti i SHBA Joe Biden e ka përjashtuar mundësinë e dërgimit të F-16 këtë javë, megjithëse Emmanuel Macron ka thënë se asgjë nuk përjashtohet. “Jam krenar që vendi im është një nga të parët që i ka ofruar Ukrainës ndihmë të konsiderueshme ushtarake”, tha ai për BBC.

Republika Çeke ishte vendi i parë perëndimor që dërgoi tanke dhe mjete luftarake – T72 dhe BMP1 në Kiev, pjesë e një serie dërgesash të armëve të rënda që thuhet se filluan që në mars 2022.

Pothuajse një vit më vonë, vendet duke përfshirë Britaninë e Madhe, Shtetet e Bashkuara dhe Gjermaninë kanë filluar t’u përgjigjen thirrjeve të përsëritura të Kievit për të dërguar tanke moderne, të prodhimit perëndimor si Leopard 2s, Challenger 2s dhe M1 Abrams.

“Ndoshta shumë pak njerëz mund të imagjinonin se vendet perëndimore do të ishin të gatshme t’i siguronin Ukrainës tanke moderne kryesore luftarake ose sisteme artilerie me rreze të gjatë ose anti-ajrore,” vazhdoi ai.

“Por në të njëjtën kohë ne shohim se ende nuk është e mjaftueshme për të kundërshtuar burimet e rëndësishme të Rusisë me njerëz dhe materiale”, shtoi ai. /abcnews.al