U zgjua pas 2 vitesh në koma dhe zbuloi personin që tentoi ta vriste, ishte pikërisht vëllai i saj

schedule11:29 - 18 Korrik, 2022

schedule 11:29 - 18 Korrik, 2022

Një grua nga Virxhinia Perëndimore, SHBA, u zgjua pas dy vitesh në koma dhe zbuloi se kush ishte përgjegjës për sulmin që për pak e vrau. Ishte pikërisht vëllai i saj.

Daniel Palmer, 55 vjeç, akuzohet për tentativë vrasjeje dhe plagosje me qëllim të keq, pasi dyshohet se kishte sulmuar dhe rrahur motrën e tij 51-vjeçare, Wanda.

Si ndodhi ngjarja?

Në qershor 2020, Wanda u gjet pa ndjenja, e mbuluar me gjak dhe me traumë të rëndë në kokë në shtëpinë e saj pranë Cottageville, Virxhinia Perëndimore. Edhe pse vëllai i saj ishte një person me interes gjatë hetimeve, policia kishte thënë se nuk kishte prova të mjaftueshme për të arrestuar.

Por gjërat ndryshuan kur hetuesit morën një telefonatë nga spitali ku po trajtohej Wanda, duke i informuar ata se ajo ishte zgjuar dhe fliste.

“Nga këndvështrimi i një studiuesi, kjo është aq e rrallë sa mund të ndodhë. Mendoj se është një dëshmi e vërtetë e qëndrueshmërisë dhe forcës së vetë viktimës”, tha Sherifi Ross Mellenger për Fox.

Në një postim në Facebook të janarit 2019, Wanda iu drejtua marrëdhënies së saj të tensionuar me vëllain e saj. “Vëllai im Daniel, pse hyre në karvanin tim dhe shkatërrove gjëra që nuk ke të drejtë t’i prekësh? Turp të kesh! Zoti im, ta jap ty që të merresh me të”, ka shkruar ajo.

Hetuesi i policisë tha se ndërsa hetuesit dyshonin se çfarë kishte ndodhur përpara sulmit që la Wanda në koma, ata nuk ishin në gjendje të arrestonin për shkak të mungesës së provave. “Nuk kishte asnjë dëshmitar okular, askush nuk jetonte në shtëpi, asnjë filmim i kamerave të sigurisë, asnjë regjistrim celulari”, tha ai për MetroNews. “Në thelb nuk kishte asgjë për të vazhduar.”

Çfarë u tha autoriteteve kur u zgjua nga koma?

Por kjo ndryshoi javën e kaluar kur Wanda u zgjua nga koma, duke tronditur stafin në spitalin ku po trajtohej. Ndonëse pësoi dëmtime në tru, Wanda ishte në gjendje të komunikonte me fjalë të vetme dhe kur u pyet se kush ishte përgjegjës për sulmin ndaj saj, ajo tha se ishte vëllai i saj “i keq”.

“Çelësi i gjithë rastit ishte vetë viktima dhe me pamundësinë e saj për të komunikuar, ne nuk kishim asnjë të dhënë”, tha hetuesi. “Tani, dy vjet më vonë, ajo është zgjuar dhe mund të na tregojë saktësisht se çfarë ka ndodhur”./abcnews.al