U ekstradua nga Gjermania, Gjykata burgos ish-truprojën e Tahirit

schedule10:06 - 8 Maj, 2022

schedule 10:06 - 8 Maj, 2022

Ish truproja e ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri, Hekuran Marku është lënë në qeli nga Gjykata.

Marku, është ekstraduar nga Gjermania, ndërsa SPAK kërkoi ekzekutimin e masës së sigurisë së dhënë në mungesë në kuadër të Operacionit “Shpirti”.

Ndërkohë gazetarja e Abc Xhensila Kodra raporton se SPAK është në pritje të përgjigjes zyrtare nga Franca për ekstradimin e Paulin Agustin Dedës ish truprojës tjetër të Tahirit.

Lexo edhe: SPAK u mori “Shpirtin”, “zbërthehet” i penduari: Si e trafikuam kanabisin me makinë funerali

Agustin Deda dhe Hekuran Marku akuzohen se janë përfshirë në trafikun e drogës të zbuluar nga operacioni “Shpirti”. 31 anëtarë të katër grupeve kriminale që trafikonin lëndë narkotike u arrestuan në kuadër të operacionit “Shpirti” nga Prokuroria e Posaçme kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit (SPAK), falë një hetimi të zhvilluar në bashkëpunim me Italinë dhe të koordinuar me Eurojust-in, agjencia e Bashkimit Europian për bashkëpunimin gjyqësor në luftën kundër kriminalitetit.

Në dosjen e siguruar nga Abc thuhet se SPAK ka dërguar për gjykim 31 të pandehur: Aleks Memaj, Jovan Memaj, Aleksandër Neço, Shkëlzen Kambëri, Bernard Tahiraj, Marenglen Çaçi, Erind Hysomemaj, Klajdi Ademi (Hysomemaj), Toni (Elton) Kushi, Erion Hoxhara, Çezar Gjomemo, Saimir Kurti, Malton Lleshi, Shkëlzen Daci, Eltjon Bregasi, Paul (Agustin) Deda, Hekuran Marku, Hamid Seferi, Leonidha Sejdiaj, Ilir Gaba, Geri Zylyftari, Erlind Zylyftari, Artan Zylyftari, Luan Zylyftari, Elton Hamza, Mariglen Shusha, Donial Drolli.

Pas operacionit “shpirti” të zhvilluar mes Shqipërisë dhe Italisë që çoi në shkatërrimin e 4 grupeve kriminale të trafikut të lëndëvë narkotike, prokuroria e posaçme nisi edhe hetim pasuror për personat e përfshirë, mes tyre dhe Deda e Marku.

/abcnews.al