Turqia do të anullojë vendimin e Trump për njohjen e Jeruzalemit

schedule14:32 - 16 Dhjetor, 2017

schedule 14:32 - 16 Dhjetor, 2017

Turqia do ti drejohet këshillit të sigurisë së organizatës së kombeve të bashkuara për të anuluar vendimin e presidentit amerikan Donald Trump per Jeruzalemin.

Turqia po përgatitet të fillojë një fushatë në Kombet e Bashkuara për të anuluar vendimin e presidentit amerikan Donald Tramp për njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet të Izraelit

Presidenti turk Erdoan u shpreh para mbështetësve të tij në Konia me anë të një videomesazhi, se Turqia do të punonte për anullimin e këtij vendimi të padrejtë fillimisht në këshillin e sigurisë së OKB-së, dhe nëse aty do të ketë veto, atëherë do I drejtohet Asamblesë së përgjithshme

Liderë të vendeve muslimane të mbledhur në një konferencë në Stamboll të mërkurën e kaluar, dënuan vendimin e Shteteve të Bashkuara të AMerikës për Jeruzalemin. Ata u bënë apel vendeve ë të gjithë botën që të njohin Jeruzalemin lindor si kryeqytetin e Palestinës./abcnews.al