Trump gati të shpallë gjendjen e emergjencës për murin me Meksikën

schedule16:58 - 1 Shkurt, 2019

schedule 16:58 - 1 Shkurt, 2019

Presidenti amerikan Donald Trump konfirmoi për New York Times se është gati të deklarojë emergjencën kombëtare për të ndërtuar murin në kufi me Meksikën.

Ai shtoi se çdo gjë është gati dhe janë krijuar kushtet për at bërë një gjë të tillë. Plani B i bërë publik një ditë më parë nga mediat amerikane, do të aktivizohet nëse marrëveshja për të shmagur një shatdaun të ri në 15 Shkurt, nuk do të përfshijë financimin e murit. Kreu i Shtëpisë së Bardhë tha se do të priste deri në datën 15, por sipas tij kjo është një humbje kohe./abcnews.al