Trump dëbon nga konferenca për shtyp gazetarin e CNN

schedule11:27 - 17 Janar, 2018

schedule 11:27 - 17 Janar, 2018

Presidenti amerikan Donald Tramp dëboi nga konferenca për shtyp në Shtëpinë e Bardhë një gazetar të CNN, pas pyetjeve që ai i konsideroi shumë provokuese.

Gazetari i njohur i CNN Xhim Akosta është dëbuar nga konferenca për shtyp në Snhtëpinë e Bardhë nga vetë presidenti amerikan Donald Trump. Sjhkak për të këtë u bënë pyetjet e rgazetarit të cilat Trump i cilëspi provokuese.

Akosta u detyrua të kërkonte vëmendjen e kreut të shtëpisë së bardhë tre herë para se Tramp ti dejtohej atij.

“A thatë ju se doni më shumë njerëz nga Norvegjia në vend? A keni thënë se doni më shumë norvegjezë? A është e vërtetë kjo zoti president?

“Dëshiroj që ata të vijnë nga cdo vend faleminderit shumë”

“Vetëm njerëz të bardhë duhet të vijnë zotrëri? Apo do të donit që të vijnë dhe njerëz me ngjyrë?

Në këtë pikë Trump i drejtoi gishtin dhe e urdhëroi të dile jashtë

Menjëherë pas adljes nga salla gazetari i CNN akuzoi në Tuiter stafin e presidentit për faktins e nuk lejonin gazetarët të bënin pyetje

Tramp prej kohësh akuzon CNN për lajme false, dhe në muajin dhejtor Akosta ishte ndaluar që të merrte pjesë në një konferencë për shtyp të zëdhënëses së shtëpisë së bardhë./abcnews.al