Tre rajone “zonë e kuqe”, shtyhen kufizimet  e pandemisë në Itali

schedule16:44 - 15 Janar, 2021

schedule 16:44 - 15 Janar, 2021

Kryeministri italian Giuseppe Conte ka nxjerrë një dekret të ri përmes të cilit shtyhen kufizimet e pandemisë, pasi ministria e shëndetësisë ka paralajmëruar se situata është duke u përkeqësuar.

Rastet e regjistruara ditore janë 15,000-20,000 krahasuar me një kulm prej rreth 40,000 në mes të nëntorit, por presioni mbi spitalet mbetet i lartë. Midis 400 dhe 600 njerëz vdesin me virus çdo ditë dhe qeveria ka frikë se numri do të rritet.

“Në javën e kaluar ka pasur një përkeqësim të përgjithshëm të epidemisë, ne jemi përsëri në një fazë ekspansioniste”, tha ministri i shëndetësisë Roberto Speranza të mërkurën në parlament.

Dekreti i ri parashikon shtetrrethim natën midis orës 10:00 dhe 05:00 të mëngjesit deri në 5 mars.

Ndërkohë, tre rajone janë zonën e kuqe: provinca autonome e Bolzanos, Lombardisë dhe Siçilisë.

Palestrat dhe pishinat do të qëndrojnë të mbyllura në të gjithë Italinë dhe shërbimet e marrjes me vete nuk do të lejohen pas orës 18:00.

Dekreti shtrihet gjithashtu në 15 shkurt një ndalim të lëvizjes midis rajoneve, njerëzit do të lejohen të udhëtojnë vetëm për arsye pune, shëndeti ose emergjencave të tjera. Vendpushimet e skive nuk do të lejohen të rihapen deri më 15 shkurt.

Sidoqoftë, qeveria tha që shumica e bordurave mund të hiqet në rajone individuale kur shkalla e infektimit të tyre është mjaft e ulët.

Italia, vendi i parë i Evropës i goditur nga virusi, ka raportuar pothuajse 81,000 vdekje të lidhura me koronavirusin që nga shkurti, numri i gjashtë më i lartë në botë. Vendi me një popullsi prej më shumë se 60 milion ka parë 2.33 milion raste të konfirmuara. g.v/abcnews.al