Tre probleme shëndetësore që mund të zbuloni papritur kur ju zë lemza

schedule11:15 - 25 Shkurt, 2021

schedule 11:15 - 25 Shkurt, 2021

Një lemzë e thjeshtë mund të ndodhë te të gjithë njerëzit kohë pas kohe dhe kur zgjat shumë është veçanërisht e bezdisshme. Përveç kësaj, në disa raste, lemza tregon një problem shëndetësor. Nëse lemza janë shumë të zakonshme dhe zgjasin mjaftueshëm, atëherë disa nga sa vijon mund të ndodhin.

  1. Refluksi gastroezofageal

Simptomat tipike të sëmundjes së refluksit gastroezofageal janë urthi, shija e hidhur në gojë dhe të përzierat. Në kombinim me këto, sëmundja e refluksit gastroezofageal manifestohet gjithashtu nga lemza të shpeshta dhe të vazhdueshme.

  1. Stresi i tepërt

Trupi reagon ndaj stresit në shumë mënyra të ndryshme dhe lemza është një prej tyre. Lëkundjet e shpeshta mund të jenë një shenjë se keni shumë stres.

  1. Pneumonia

Lëkundja e zgjatur mund të jetë një shenjë e pneumonisë kur shoqërohet me simptoma të tilla si dhimbje gjoksi, dridhura, ethe dhe gulçim.l.k/abcnews.al