Transportonte klandestinë drejt vendeve të Europës, arrestohet 39-vjeçari

schedule11:23 - 3 Nëntor, 2019

schedule 11:23 - 3 Nëntor, 2019

Policia e Tiranë ka arrestuar një 39-vjecar, i cili është kapur duke transportuar në drejtim të Shkodrës për në Mal të Zi me destinacion final një nga vendet e BE-së, 6 emigrantë nga Iraku dhe Siria.

Sipas bluve të kryeqytetit në bazë të informacioneve të marra në rrugë operative se një shtetas me një automjet tip “Ford” po transportonte në drejtim të Shkodrës disa shtetas të huaj kundrejt fitimit me qëllim kalimin e paligjshëm të kufirit, kanë organizuar punën duke finalizuar operacionin “Kamza”.

Në kuadër të operacionit u bë kapja dhe arrestimi në flagrancë I. Q., 39 vjeç, banues në Bathore-Kamëz.

39-vjeçari u kap në rrugën “Demokracia” në Kamëz, nga shërbimet e policisë të Komisariatit Nr.5 Kamëz, duke transportuar në drejtim të Shkodrës 6 emigrant të paligjshëm me qëllim dhënien ndihmë për kalim të paligjshëm të kufirt kundrejt fitimit.

Emigrantët e paligjshëm, tre nga Siria dhe tre nga Iraku iu dorëzuan në Drejtorisë Vendore të Kufirit dhe Migracionit Tiranë, për veprime të mëtejshme.

Materialet proceduriale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprime të mëtejshme hetimore për veprën penale të “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufirit”./abcnews.al