Tragjedia në xhirimet e filmit/ Këtë të martë fillon gjyqi për Alec Baldwin

schedule19:36 - 9 Korrik, 2024

schedule 19:36 - 9 Korrik, 2024

Gjyqi i aktorit amerikan Alec Baldwin për vrasje nga pakujdesia gjatë xhirimeve të filmit “The Rise” është planifikuar të fillojë këtë të martë, megjithëse nuk dihet ende nëse Baldwin do të dëshmojë.

Baldwin, i cili ka qenë i lirë pa lirim me kusht në pritje të gjyqit, megjithëse nuk mund të pijë alkool apo të posedojë armë zjarri, përballet me 18 muaj burg nëse shpallet fajtor, raporton Associated Press.

Aktori ka pasur një seancë paraprake për provat e pranueshme të hënën dhe pritet të jetë në gjykatë çdo ditë.

Baldwin ka mbajtur deklarimin e tij të pafajshëm dhe tha se ai nuk e tërhoqi këmbëzën ndërsa praktikonte vizatimin e armës gjatë provave, ku vrau drejtoreshën e fotografisë Halina Hutchins dhe plagosi një person tjetër, por prokurorët argumentuan se Baldwin injoroi standardet e sigurisë në lidhje me përdorimin e armëve të zjarrit në set.

Avokatët e tij argumentuan se ai nuk duhet të shpallej fajtor sepse ai nuk kishte arsye të mendonte se arma ishte e mbushur me një plumb të vërtetë, pasi municionet ‘e gjalla’ nuk lejoheshin në shesh.

Gjyqi, i cili do të transmetohet drejtpërdrejt në televizion, pritet të zgjasë rreth dy javë dhe do të mbahet në Santa Fe County, New Mexico./abcnews.al