14:04 | 30/05/201814:040

Në përfundim të Luftës së Dytë Botërore, andartët e Napoleon Zervës, spastruan me dhunë e gjak krahinën e Çamërisë nga banorët historikë. Qysh nga kjo kohë një pjesë e mirë e histrorigrafisë greke tenton të justifikojë ngjarjet duke i peshuar argumentit se çamët bashkëpunuan me fashistët, madje morën pjesë në masakra ndaj popullatës greke bashkë me ta. Nga ana tjetër historigrafia shqiptare vazhdon në të njëjtën linjë të pandryshuar të cilësimit të gjithçkaje si Genocid, apo spastrim etnik i organizuar, që vinte në një linjë me realizimin e ëndrrës së vjetër greke të “Greqisë së Madhe” apo Megaliidesë.

Por si qendron e vërteta? Çfarë konkluzionesh të forta, të patjetërsueshme dhe bindëse sjellin dokumentet më të fundit apo historigrafët për këtë ngjarje? Cilët ishin frymëzuesit dhe aktorët? Ishte një akt brenda fuqive të faktorit grek të copëzuar nga konfliktet e brendshme, apo gjithçka ndodhi kishte lidhje me mbështetjen e aktorëve të tjerë më të plotfuqishëm? Dhe në fund cili ishte roli i Enver Hoxhës dhe komunistëve shqiptarë të ardhur ndërkohë në pushtet? Këto pikëpyetje tenton të zbardhë ky dokumentar./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono