Trafikonin vepra arti, arrestohen dy persona

schedule10:05 - 15 Qershor, 2018

schedule 10:05 - 15 Qershor, 2018

Dy persona të akuzuar për trafikim të veprave të artit u arrestuan nga Policia e Korçës. Ata janë Beni Kosturi, 49 vjeç nga Korca dhe Nerald Karollari, 30 vjeç, nga Mborje. Ndërkohe po hetohet në gjendje të lirë një 27-vjeçar. Në banesën e Beni Kosturi iu gjetën e sekuestruan në cilësinë e provës materiale 25 ikona kishtare të përmasave të ndryshme si dhe 37 monedha metalike të huaja të prerjeve të ndryshme të dyshuara si të vjedhura në Greqi. Ata dyshohet se këto objekte do t’i shisnin në këmbim të një shume prej 3000 euro, me qëllim trafikimin e tyre./abcnews.al